Hiszpan Mikel Landa (Sky) wygrał samotnie 19. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia z San Candido do Piancavallo (191 km). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar).

Na mecie w znanej stacji narciarskiej Piancavallo 27-letni Hiszpan, który w tegorocznym wyścigu dwukrotnie zajmował drugie miejsca, wyprzedził Portugalczyka Rui Costę o 1.49 i Francuza Pierre'a Rollanda (Cannondale) o 1.54.

Końcowa 15,4-kilometrowa wspinaczka przyniosła przetasowania w czołówce klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy lider Holender Tom Dumoulin (Sunweb) nie wytrzymał tempa swoich najgroźniejszych rywali Quintany, Włocha Vincenzo Nibaliego (Bahrain Merida) i Francuza Thibaut Pinota (AG2R), stracił do nich ponad minutę i musiał oddać różową koszulkę.

Znów bardzo dobrze zaprezentował się Czech Jan Hirt z polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice, który utrzymywał tempo faworytów i ukończył etap na 19. miejscu, tuż za Nibalim - obaj ze stratą 8.23 do zwycięzcy.

W klasyfikacji generalnej Quintana wyprzedza Dumoulina o 38 sekund. Nibali traci do Kolumbijczyka 48 s, a Pinot - 53. W kwestii końcowego zwycięstwa nic nie jest jeszcze przesądzone.

W sobotę, przedostatnim dniu wyścigu, w trakcie 20. etapu kolarze pokonają 190-kilometrową trasę z Pordenone do Asiago z dwoma górskimi premiami 1. kategorii.