Wprowadzony na boisko dopiero od początku drugiej połowy Robert Lewandowski zdobył dwie bramki i pomógł Bayernowi Monachium awansować do półfinału piłkarskiego Pucharu Niemiec. Bawarczycy z trudem pokonali u siebie drugoligową ekipę Heidenheim 5:4.

Robert Lewandowski /RONALD WITTEK /PAP/EPA

Gospodarze objęli prowadzenie w 12. minucie, kiedy do siatki trafił Leon Goretzka, ale kilkadziesiąt sekund później faul na szarżującym zawodniku rywali popełnił Niklas Suele. Obrońca Bayernu został początkowo ukarany żółtą kartką, ale po obejrzeniu powtórki sędzia zmienił decyzję i usunął go z boiska.

Goście wykorzystali grę w przewadze i objęli prowadzenie po golach Roberta Glatzela (26.) i Marca Schnatterera (39.). Trener monachijczyków Chorwat Niko Kovac dokonał w przerwie dwóch zmian (wcześniej musiał wykorzystać jedną z powodu kontuzji Francuza Francka Ribery'ego). Na boisku pojawili się Lewandowski i Francuz Kingsley Coman.

To przebudziło mistrzów kraju, którzy zdobyli trzy gole z rzędu. Najpierw Polak asystował przy trafieniu Thomasa Muellera (53.), a później obaj piłkarze zamienili się rolami i to Lewandowski trafił do siatki (56.). Następnie na 4:2 podwyższył Serge Gnabry (65.).

To jednak nie był koniec emocji. Drugoligowca stać było jeszcze na doprowadzenie do wyrównania. Gole w 74. i 76. minucie, ten drugi z rzutu karnego, zdobył Glatzel, kompletując hat-trick.

Ostatnie słowo należało jednak do Bayernu. W 83. minucie we własnym polu karnym ręką zagrał jeden z obrońców Heidenheim, sędzia podyktował "jedenastkę", a tę wykorzystał Lewandowski (84.).

Wymęczona wygrana z rywalem z niższej dywizji nie zrobiła na pewno na kibicach Bawarczyków najlepszego wrażenia, tym bardziej że ich klub odpadł już z Ligi Mistrzów. W sobotę o 18:30 Bayern podejmie prowadzącą w tabeli Bundesligi Borussię Dortmund w 28. kolejce. Jeśli przegra, będzie miał do BVB już pięć punktów straty i niewielką szansę na wywalczenie siódmego mistrzostwa z rzędu.

We wtorek spadkowicz z ekstraklasy Hamburger SV pokonał na wyjeździe inny zespół 2. Bundesligi Paderborn 2:0 i awansował do półfinału po raz pierwszy od 2009 roku. W drugim ćwierćfinale tego dnia trzeci w tabeli Bundesligi RB Lipsk wygrał na wyjeździe z piętnastym Augsburgiem 2:1 po dogrywce.

O 20.45 w Gelsenkirchen rozpocznie się spotkanie Schalke 04 z Werderem Brema.

Losowanie par półfinałowych zaplanowano na niedzielę. Mecze tej fazy zostaną rozegrane 23-24 kwietnia, a finał odbędzie się 25 maja.