Prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze nominacje sportowcom, którzy wystąpią w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu. W rozpoczynającej się 9 marca imprezie Polskę reprezentować będzie ośmioro niepełnosprawnych zawodników.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze nominacje sportowcom, którzy wystąpią w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu. W rozpoczynającej się 9 marca imprezie Polskę reprezentować będzie ośmioro niepełnosprawnych zawodników.
Andrzej Duda z małżonką i paraolimpijczycy /Bartłomiej Zborowski /PAP

Jesteście państwo bardzo ważnym elementem polskiego sportu i polskiego społeczeństwa. Nie tylko dlatego, że osiągacie sportowe sukcesy, ale przede wszystkim dlatego, że jesteście też dla ludzi wspaniałym przykładem. Każdy sportowiec jest przykładem, każdy sportowiec jakoś mobilizuje do zdrowego życia, każdy sportowiec jest wzorcem, ale państwo - którzy pokonujecie dodatkową słabość związaną z niepełnosprawnością, która was dotyka - jesteście dodatkowo niesamowicie mobilizującym elementem - powiedział prezydent Duda.

Jak dodał, postawa paraolimpijczyków jest szczególnie istotna jako zachęta i wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Ci ludzie przeżywają często załamania, są w depresji. Wiecie, jak bardzo często trudny to jest stan. Wasza postawa, wasz przykład, wasz wzorzec jest niesamowicie ważny. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny. Wiem, co mówię, ponieważ sam w życiu też zetknąłem się z taką sytuacją. To, że państwo jesteście tak sprawni, że jesteście sprawniejsi od przeciętnego zdrowego człowieka, jest niebywałym osiągnięciem - podkreślił.


Do Pjongczangu uda się ośmioro polskich zawodników: w biegach narciarskich i biathlonie - Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa), Piotr Garbowski (Przemyski Klub Podkarpacie), Kamil Rosiek (ZSON Start Nowy Sącz) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), w narciarstwie alpejskim - Maciej Krężel (WSSiRN Start Katowice) i Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), w biegach narciarskich - Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała), a w parasnowboardzie - Wojciech Taraba (Beskidzkie Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji Start Bielsko-Biała). Towarzyszyć im będzie troje przewodników.

Przyrzeczenie w imieniu sportowców złożył Kamil Rosiek. Para prezydencka przekazała im polską flagę, a zawodnicy wręczyli jej kask narciarski w biało-czerwonych barwach.

18-letnia Faron jest nie tylko jedyną kobietą we wspomnianym gronie, ale też jest najmłodsza, a dodatkowo zadebiutuje w zawodach tej rangi.

Pytam o różne rzeczy tych, którzy mają już za sobą start w paraolimpiadzie, koledzy z kadry porównują czekającą nas imprezę z tą w Soczi. Ale jak pojadę już do Korei, to sama się przekonam, jak to jest. Startuję w dwóch dyscyplinach, ale bardziej nastawiam się na biathlon, który jest sportem szczególnym, nieprzewidywalnym - zaznaczyła tegoroczna maturzystka.

Zmagania paraolimpijskie w Korei Południowej zakończą się 18 marca. Organizatorzy przygotowali 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. Powalczy o nie 670 zawodników z blisko 50 krajów.

Dorobek reprezentacji Polski w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych to 44 medale: 11 złotych, sześć srebrnych i 27 brązowych. Cztery lata temu w Soczi nikomu z dziewięcioosobowej ekipy nie udało się stanąć na podium.