1339 nastolatków chciało w ubiegłym roku popełnić samobójstwo. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. To mrożący krew w żyłach rekord. W reakcji na te dane w mediach społecznościowych swój numer z ofertą pomocy młodym ludziom opublikował Cezary Podraza, były mistrz świata w kickboxingu. "To nie był wyraz bezsilności, a raczej wiary w to, że może się udać i pomóc chociaż jednej osobie. To są udowodnione i zapisane statystyki, a ile jest tych przypadków o których nikt nie wie" – mówi Cezary Podraza, z którym o pomyśle pomocy młodym osobom w walce z depresją rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.

Post w mediach społecznościowych z ofertą pomocy Cezary Podraza zamieścił tydzień temu.

Od tego czasu odebrał kilkanaście telefonu z prośbą o pomoc. Dzwonili nie tylko młodzi ludzie, ale także rodzice, którzy prosili o pomoc dla swoich dzieci.

Głównie prosili o rozmowę. Są też prośby by móc przyjść na trening. Poćwiczyć poruszać się, a przede wszystkim wyjść z domu. To jest właśnie pierwszy krok do rozwiązania problemu, bo jeżeli ktoś już chce wyjść i zająć się sportem czy czymkolwiek innym to już można mu pomóc - podkreśla były mistrz świata w kickboxingu.

Cezary Podraza, który prowadzi zajęcia ze sztuk walki dla dzieci i młodzieży, od dłuższego czasu obserwuje spadek zainteresowania zajęciami wśród młodych osób. Na problemy ze swoimi dziećmi zwracali także uwagę jego znajomi. Według nich, przez pandemię młodzi ludzie stali się bardziej zamknięci w sobie i mniej chętnie wychodzą z domu.  

Do tego dochodzi stres, depresja, którą jeszcze potęguje zamknięcie w domu. Na to nawarstwia się jeszcze otyłość wśród tych dzieciaków. Niestety to są efekty siedzenia przed komputerem, niewłaściwego odżywiania i zamknięcia. A często problem bierze się z braku kontaktu twarzą w twarz z rówieśnikami i brakiem możliwości podzielenia się z kimś problemami - zaznacza Podraza.

Były sportowiec, a obecnie trener chce pomóc młodym osobom nie tylko przez sport, ale oferuje również możliwość skontaktowania się ze specjalistami - psychologami. Wszystko dlatego, że w akcję włączyli się również prezydenci miast z województwa śląskiego. Prezydent Sosnowca - Arkadiusz Chęciński, Dąbrowy Górniczej - Marcin Bazylak czy prezydent Będzina - Łukasz Komoniewski, którzy zaaferowali pomoc psychologów zatrudnionych w miejskich ośrodkach.

Mogę udostępnić numery telefony do specjalistów, a także strony internetowe gdzie szukać pomoc - wyjaśnia Podraza.

Apel byłego kickboxersa powieliło wielu zawodników i trenerów sztuk walki w tym także Grzegorz Sobierajski z Knurowa.

Całą rozmowę Wojciech Marczyka z Cezarym Podrazą znajdziecie poniżej. 

Opracowanie: