Lew Jaszyn - bramkarz stulecia, który jako jedyny w dziejach został uhonorowany Złotą Piłką - będzie widniał na oficjalnym plakacie promującym piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji.

Na trzy dni przed losowaniem grup przyszłorocznego Mundialu, w moskiewskim metrze zaprezentowany został plakat, który będzie reklamował najważniejszą piłkarską imprezę czterolecia. Organizatorzy po raz kolejny stawiają na styl retro. Czołową postacią jest Lew Jaszyn, który przez wielu jest uznawany za najwybitniejszego bramkarza w historii. Jaszyn jest ubrany w swój rozpoznawalny na całym świecie czarny stój (stąd jego przydomek "Czarna Pantera") i słynną czapkę.

Poster nawiązuje do sowieckiego postkonstruktywistycznego stylu z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, a jego twórcą jest Igor Gurowicz.

Rosyjski artysta zwraca uwagę że tego typu unikalna stylistyka stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych elementów współczesnej rosyjskiej kultury. 

Gurowicz inspirował się rosyjskim ruchem konstruktywizmu, pracami braci Stenbergów i Dzigi Wiertowa. Promienie (które nawiązują do plakatów z czasów pierwszych eksploracji kosmosu) symbolizują energię Mundialu, a zielony reprezentuje 12 stadionów w 11 miastach, w którym odbędą się mecze.

Piłkarskie mistrzostwa świata rozpoczną się 14 czerwca i potrwają do 15 lipca. Zarówno mecz otwarcia, jak i wielki finał odbędą się na stadionie Łużniki w Moskwie.

(adap)