Słynny brytyjski piosenkarz Ed Sheeran został oskarżony o plagiat. W sądzie w Kalifornii będzie toczyć się sprawa, która może go kosztować niemałą fortunę. Wytoczyli ją dwaj Amerykanie, autorzy utworu, który nagrał Matt Cradle, zwycięzca brytyjskiej edycji X-Factora.

Martin Harrington i Thomas Leonard utrzymują, że ich kompozycja zatytułowana "Amazing" została w 2015 skopiowana nuta w nutę przez brytyjskiego muzyka. W refrenie utwór "Photograph", Eda Sheerana, znajduje się 39 identycznych dźwięków, w tej samej tonacji i rozmieszonych rytmicznie w taki sam sposób, jak w naszej piosence - argumentują w pozwie amerykańscy artyści. Domagają się od Brytyjczyka odszkodowania w wysokości 20 mionów funtów.

Płyta z utworem "Photograph" Sheerana stała się hitem - fani artysty kupili 3,5 miliona jej egzemplarzy. Utwór stał się również elementem ścieżki dźwiękowej filmu, który tydzień temu wszedł na ekrany kin. Jego walory docenili również internauci, oglądając go na serwisie YouTube ponad 200 milionów razy.

Skarżący Eda Sheerana uważają, że materiał ich autorstwa przyczynili się od do wzrostu popularności słynnego piosenkarza, a co za tym idzie pomnożenia jego fortuny. Z kolei Matt Cradle, który w 2010 roku wygrał brytyjską edycję popularnego konkursu telewizyjnego, nie odniósł większych sukcesów. Sąd w Kalifornii zadecyduje, czy w tym przypadku muzyczny David wygra z Goliatem.

(mn)