Tak gorącego września nie było w Tatrach w historii pomiarów - informują synoptycy. Jego średnia temperatura była wyższa, niż w miesiącach letnich

Tak ciepłego września nie zanotowano w Tatrach od początku prowadzenia pomiarów. Padły niemal wszystkie rekordy wysokiej temperatury - mówi szef zakopiańskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Parzuchowski. 

W Zakopanem średnia temperatura tego miesiąca wyniosła 15 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej o cztery, pięć stopni więcej niż wynosi norma i półtora stopnia więcej niż rekordowy wrzesień w 1999 r. Na Kasprowym Wierchu średnia temperatura września  przekroczyła 9 stopni Celsjusza, jest to wartość  niezwykła, średnia wartość temperatury dla lipca czy sierpnia nie przekracza  7 stopni i 8 stopni -mówi Parzuchowski. 

Jak dodaje synoptyk IMGW, wyjątkowe było też to, że nie zanotowano ani jednego dnia z ujemną temperaturą i z opadami śniegu, co w ostatnich 70. latach zdarzyło się tylko raz.  

Dzisiaj nadal towarzyszyć nam będzie piękna aura. 

W piątek na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie i słonecznie. Na północnym zachodzie będzie przybywało chmur. Na Pomorzu zachodnim i na Wybrzeżu może padać słaby deszcz.

Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Pomorzu, do 27 st. w centrum. Chłodniej w kotlinach górskich od 20 do 23 st.Opracowanie: