​Dziś sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Radni podejmą decyzję w sprawie sprzedaży akcji piłkarskiego Śląska. Uchwała ma umożliwić ogłoszenie przetargu, do którego będą mogli zgłosić się zainteresowani kupnem. Obecnie właścicielem drużyny jest miasto.

Mówimy o maksymalnie 80 proc. udziałów w naszym klubie. Po przyjęciu uchwały przez radnych na dzisiejszej sesji, będziemy w stanie procedować tę sprawę dalej - mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. 

Rozmowy na temat pozyskania partnera dla klubu trwają w zasadzie od 2019 roku.  Ale na tyle się teraz skonkretyzowały w ramach prowadzonych rozmów z potencjalnymi partnerami. Niestety nie mogę nic więcej powiedzieć, ponieważ również ja podpisywałem umowę o poufności. Zakłada ona, że nie będziemy wymieniali stron, ani kwot ani warunków - dodaje. 

Wiceprezydent podkreślił,  że nie chodzi o pozyskanie kapitału ze sprzedaży klubu, a bardzo solidnego, wieloletniego partnera, z którym realizowana będzie misja sportowa. A z drugiej strony jest oczywiście 13 milionów, które dotuje budżet Wrocławia. Chcielibyśmy ten udział miasta zmniejszyć, a nawet powiększyć o udział dotacji klubu WKS Śląsk poprzez solidnego partnera - tłumaczy Mazur.

"Pompowanie publicznych pieniędzy"

W tej sprawie więcej jest pytań niż odpowiedzi - uważa Piotr Uhle, przewodniczący Klubu Radnych Nowa PL.

Zadaliśmy łącznie 13 pytań dotyczących całego procesu prywatyzacji. Na większość z nich niestety nie otrzymaliśmy satysfakcjonujące i pełnej odpowiedzi - tłumaczy.

Z naszej strony nie ma też zgody na, dalsze pompowanie publicznych pieniędzy w tę spółkę. Wrocław nie powinien być właścicielem profesjonalnej drużyny piłkarskiej. I dlatego, mimo że mamy bardzo wiele zastrzeżeń, uważamy że Śląsk powinien zostać sprzedany. Ale żeby to się stało, potrzebujemy dużo więcej informacji. Liczymy na to, że w trakcie sesji je otrzymamy - mówi Uhle.

A piłkarski Śląsk Wrocław walczy o utrzymanie w ekstraklasie. Ostatnio zanotował dwa zwycięstwa z rzędu. Dzięki temu klubowi udało się wyjść ze strefy spadkowej. Decydujący będzie mecz z Legią Warszawa, już w najbliższą sobotę.