To będzie noc z przymrozkami. Ostrzeżenia przed nimi wydał dla południowej Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura spadnie poniżej zera między innymi na Dolnym Śląsku.

To są przymrozki od -1 do - 3 stopni Celsjusza. Te ostrzeżenia zostały wydane z tego względu, że w naszym regionie już ruszył okres wegetacyjny. Te pierwsze rośliny, które się pojawiają gdzieś na polach, mogą być zagrożone tymi temperaturami - tłumaczy Piotr Mańczak, dyżurny synoptyk z wrocławskiego IMGW.

Ci, którzy parkują samochody na zewnątrz powinni się liczyć z tym, że w piątek (17.03) rano szyby będą zamarznięte. Jest taka szansa, bo ta temperatura rano będzie jeszcze lekko ujemna. Co prawda powietrze będzie trochę suchsze, ale jednak trzeba się spodziewać, że szron może na szybach się tworzyć - dodaje.

Idzie ocieplenie

W piątek (17.03) Dolny Śląsk ma być najcieplejszym miejscem na mapie Polski. Od juta zacznie się takie wyraźne ocieplenie. Temperatury maksymalne w regionie osiągną 12-13 stopni Celsjusza, a lokalnie może nawet 15 stopni - mówi Piotr Mańczak. 

W kolejnych dniach, w sobotę, niedzielę, poniedziałek temperatury w dzień będą rzędu właśnie 13-15 stopni. W weekend będzie pogodnie i sporo słońca. Od czasu do czasu może się chmurzyć, ale bez opadów. Natomiast niewielkie opady, przelotne mogą się pojawić w niedzielę po południu i w ciągu dnia w poniedziałek - dodaje.

Ze wstępnych prognoz wynika, że w przyszłą środę i czwartek (22-23.03) temperatura maksymalna na Dolnym Śląsku może sięgać nawet 18-20 stopni.

Opracowanie: