​Pierwszy miesiąc kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" pokazał, że nawet na początku sezonu grzewczego, powietrze w polskich miastach jest bardzo silnie zanieczyszczone. Mobilne płuca, które w minionych tygodniach trafiły do kilkunastu polskich miast, przybrały ciemnoszary - lub nawet czarny - kolor.

W pierwszym miesiącu działania mobilna instalacja płuc odwiedziła dwanaście miejscowości. Najsilniejszy efekt zaczerniania się płuc pojawił się w śląskich miastach: Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu, Strzelinie na Dolnym Śląski i Otwocku na Mazowszu. W tym ostatnim mieście płuca stały najdłużej, bo aż 24 dni.

Obecnie płuca znajdują się w Wołowie (woj. dolnośląskie), Izabelinie (woj. mazowieckie), Częstochowie i Porębie (woj. śląskie), Rabce-Zdroju (woj. małopolskie), Gościcinie (woj. pomorskie) i Złotowie (woj. wielkopolskie).

Dwumetrowy model ludzkich płuc "oddycha" pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach - informuje Polski Alarm Smogowy.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania "Zobacz czym oddychasz" pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

Polski Alarm Smogowy przypomina, że kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również przypomina o ocieplaniu domów i wymianie starych nieefektywnych kotłów i pieców.

Cytat

W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z "kopciucha" i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w "kopciuchu" jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę
- zaznacza Polski Alarm Smogowy.

Kampania "Zobacz czym oddychasz" jest realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.