W niektórych blokach na warszawskich osiedlach pojawiły się specjalne instrukcje na wypadek alarmów bombowych czy wystąpienia skażenia. To efekt rozporządzenia, które weszło w życie pod koniec lutego.

23 lutego w życie weszło rozporządzenie "w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach". Od tego momentu na niektórych osiedlach w Warszawie zaczęły pojawiać się specjalne instrukcje, które wyjaśniają mieszkańcom jakich komunikatów mogą się spodziewać na wypadek zagrożenia.

Jedna z takich instrukcji pojawiła się w bloku przy ul. Sobieskiego na Wilanowie.

Co mieszkańcy mówią o instrukcjach?

Nasza reporterka Anna Zakrzewska zapytała tamtejszych mieszkańców o to, co sądzą o wywieszaniu takich komunikatów.

Moim zdaniem to bardzo dobrze, że takie instrukcje się pojawiają. Żyjemy w coraz trudniejszych czasach, więc warto żeby mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z takimi rzeczami - mówi jedna z mieszkanek.

Ja przeżyłem wojnę, więc dla mnie takie instrukcje nie mają znaczenia. Ale dla kogoś może i będą przydatne. Moim zdaniem o wiele bardziej niż takie komunikaty to przydałyby się nam tu schrony. Bo tego nie ma, więc o jakim bezpieczeństwie w ogóle my tu mówimy - dodaje inny mieszkaniec.

Jedna z mieszkanek zaznacza z kolei, że "instrukcje są okej, ale może przydałyby się jeszcze jakieś szkolenia, takie dla wszystkich mieszkańców żeby zorganizować". Tak, żeby w praktyce pokazać nam jak się zachować na wypadek niebezpieczeństwa -  podsumowuje.

Opracowanie: