Święto to obchodzone jest na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się w dokumencie z 19 marca 1238 roku. Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie i Fundacja Kaszuby organizują dziś w Gdańsku wydarzenia na pamiątkę tego dnia.

To dziś przypada 785. rocznica pierwszego zapisu nazwy "Kaszub". Chodzi o datowaną na XII wiek Bullę Grzegorza IX. Papież nazwał w niej księcia Bogusława I "księciem Kaszub". Bulla ta potwierdzała nadanie przez szczecińskiego księcia posiadłości koło Stargardu nad Iną na rzecz zakonu joannitów. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. 

Uroczystości organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie rozpoczęły się o godz. 12 na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, który uważany jest za zasłużonego dla Gdańska i Pomorza średniowiecznego księcia z dynastii Sobiesławiców. 

Tam odegrana została pieśń "Zemia Rodnô" - uznawana przez wielu za hymn Kaszub. Z kolei Fundacja Kaszuby zaprosiła na Górę Gradową, gdzie o godz. 12 odbyło się uroczyste podniesienie kaszubskiej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku. Flaga ma 5 metrów szerokości i 8 metrów długości. 

Barwy flagi kaszubskiej pochodzą bezpośrednio od herbu kaszubskiego, który przedstawia czarnego gryfa na złotym tle. Jest też symboliczne znaczenie jaki kaszubi nadają tym kolorom. Czarny ma oznaczać trud pracy wkładanej w rozwój kaszubszczyzny, chronienia naszych praw albo trud pracy wkładany w uprawę słabej jakości gleb na Kaszubach, a złoty to wszelkie owoce, jakie ta praca przynosi - opowiada RMF FM Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. 

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest uroczyście w wielu miejscach na Kaszubach. W tym roku centralne wydarzenie, organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, odbędzie się w Gniewinie. 

autor: Stanisław Pawłowski