Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami. W poniedziałek mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z Kalmaru na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje rychłe nadejście Bożego Narodzenia. Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów.

Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk - Kalmar.

Orszak Św. Łucji swoją wizytę tradycyjnie rozpocznie od spotkania z prezydent miasta. Dziewczęta z północnej Szwecji odwiedzą także wybrane gdańskie szkoły i instytucje.

Mieszkańcy będą mogli spotkać wyjątkowe gościnie na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk.

  • W godz. 16.00 - 16.30 zaplanowano koncert dziewcząt z Kalmaru, którego będzie można wysłuchać przy Historycznym Mostku Centrum Handlowe Forum Gdańsk
  • W godz. 16.40 - 17.30 odbędzie się występ na Jarmarku Świątecznym. Tam też dziewczęta będą częstowały przechodniów tradycyjnymi, szwedzkimi ciasteczkami.

Szwedzka tradycja

Gościnne koncerty odbywają się zawsze przed Dniem św. Łucji (Luciadagen), który obchodzi się w Szwecji 13 grudnia. Szwedzi wierzą, że najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Św. Łucja, patronka światła, rozgania te ciemności i od jej dnia rozpoczyna się czas światła. 

Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.