"Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu" - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Jak zapewnił, na terenie województwa znajdują się 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem dzisiejszej wideokonferencji wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konferencji prasowej.

W konferencji prasowej uczestniczyli również m.in. zastępca zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Kazimierz Lesisz, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej prof. Mieczysław Walczak oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i prezes Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego prof. Anhelli Syrenicz.

"Zapas tabletek wynosi 10 procent"

Dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10 proc. i w razie potrzeby zostanie powiększony - powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

Jak dodał prof. Mieczysław Walczak, "tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu".

Stały monitoring poziomu promieniowania

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Oto lista punktów dystrybucji tabletek oraz ulotka informacyjna, która również trafiła do samorządów.