7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. wytwarzała i sprzedawała sterydy, zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach. Środki, które sprzedawano przez internet, były warte ponad 5,4 mln zł. Akcja służb miała miejsce na terenie województw śląskiego i dolnośląskiego.

Jak podaje CBŚP, gang działał od 2018 r. Wytwarzał substancje, które są niedozwolone w sporcie - m.in. sterydy anaboliczno-androgenne, hormony peptydowe, czynniki wzrostu, ale także modulatory hormonów oraz metabolizmu. Później sprzedawał je przez internet.  Według śledczych grupa importowała z Azji również inne produkty lecznicze, nieznajdujące się w "Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej", w tym takie, które zostały wycofane z rynku z uwagi na działania niepożądane. 

Grupa sprzedawała substancje w sieci. Jak ustalono, ich wartość wyniosła ponad 5,4 mln zł. Sprzedaż za pośrednictwem co najmniej dwóch e-sklepów prowadzono do innych krajów Europy, ale też do co najmniej 30 krajów z obszaru Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, a także Australii i Oceanii.

W ramach akcji przeszukano magazyn i miejsce produkcji zabronionych substancji. Znaleziono tam już gotowe środki oraz oraz 37 butelek o pojemności 1 i 2 litra z substancjami przygotowanymi do umieszczenia w ampułkach. Ich wartość rynkową oszacowano na ponad pół miliona złotych. Zabezpieczono także urządzenia do produkcji tabletek, kapslowania szklanych fiolek oraz puste ampułki i kapsle.

Jak ustalono, znaczna część zabezpieczonych produktów zawierała substancje zaliczone do grupy sterydów anabolicznych.

Członkom grupy grozi do 15 lat więzienia

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (w przypadku jednej osoby - zarzut kierowania grupą). Pozostałe dotyczyły m.in. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował wszystkie osoby. CBŚP podkreśla, że sprawa jest rozwojowa. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.