Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował, że były burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański może wyjść z aresztu za poręczeniem majątkowym. Na byłym samorządowcu ciąży ponad 20 zarzutów, głównie korupcyjnych. Dariusz Urbański wpłacił 300 tys. zł poręczenia majątkowego i opuścił areszt - przekazała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska.

Obecna burmistrz Murowanej Gośliny: Będziemy dochodzić odszkodowań

O decyzji sądu poinformowała w mediach społecznościowych obecna burmistrz Murowanej Gośliny Justyna Radomska.

"Sąd utrzymał decyzję o zmianie środka zapobiegawczego zastosowanego wobec Dariusza Urbańskiego z tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe w kwocie 300 000 zł, zakaz opuszczania kraju (połączony z odebraniem paszportu) oraz dozór policyjny z obowiązkiem zgłaszania się na komisariat jeden raz w tygodniu" - napisała. Wskazała również, że Dariusz Urbański "nie może też kontaktować się ze wszystkimi 10 współoskarżonymi" - w tym z obecnymi jeszcze radnymi Bogusławem F. oraz Danutą Sz., a także ze świadkami w toczącym się postępowaniu karnym.

"Jako Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina chciałabym podkreślić, że nie zmienia to w żadnym stopniu sposobu naszej pracy i tego, że dalej będziemy dochodzić odszkodowań za poniesione przez Gminę straty na drodze sądowej" - zaznaczyła Radomska.

Dariusz Urbański (zgodził się na publikację pełnych danych) był burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów. Jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło wówczas ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Jakie zarzuty usłyszał Dariusz Urbański?

Urbański został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w styczniu 2022 r. W akcie oskarżenia zarzucono mu popełnienie łącznie 24 przestępstw, w tym m.in. przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2020-2022. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Proces Urbańskiego ruszył pod koniec września ub. roku. Wraz z byłym burmistrzem na ławie oskarżonych zasiada także 10 innych osób, w tym urzędnicy i przedsiębiorcy.

W czasie pierwszej rozprawy Urbański nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i zapowiedział, że zamierza wystartować w najbliższych wyborach samorządowych.

Pod koniec stycznia ub. roku Urbański został skazany m.in. za znieważanie funkcjonariusza CBA w czasie jego zatrzymania. Po wyroku samorządowiec zrezygnował z pełnienia funkcji burmistrza Murowanej Gośliny.