Akademia Policyjna - tak już niedługo ma się nazywać Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Zmianę nazwy ogłosili dzisiaj wiceszef MSWiA Błażej Poboży i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Powód to podniesienie prestiżu uczelni. Zmiany czekają też inne szkoły podległe resortowi.

Historia szkolenia funkcjonariuszy policji (wcześniej milicjantów) w Szczytnie sięga lat 50-tych. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie funkcjonuje od 1 października 1990 roku. Niedługo nazwa uczelni ma się zmienić na Akademię Policyjną, co zapowiedział na piątkowej konferencji wiceszef MSWiA Błażej Poboży, który podkreślił, że zmiana nazwy niesie za sobą podniesienie prestiżu uczelni. 

To wyjątkowa uczelnia, która niesie misję i zobowiązanie. Na tej uczelni kształci się przyszłych oficerów Policji. Uczy się tu ponad 2 tysiące studentów. Szkoła ta prowadzi także rozwinięte badania naukowe. Akademia jest uczestnikiem wielu konkursów oraz grantów na świecie. Uznawana jest za bardzo dobrego partnera, a chęć dostania się tutaj oraz ciągłe zainteresowanie uczelnią potwierdza wysoki poziom nauczania - powiedział wiceminister.

Projekt ustawy o zmianie nazw uczelni państwowych, w tym także szkoły w Szczytnie, ma zostać przedstawiony na najbliższym posiedzeniu rządu. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy dojdzie do zmiany nazwy, być może nastąpi to się jeszcze w tym roku.

Nie jest zaskoczeniem, że policja boryka się z brakiem chętnych do pracy. Wolnych wakatów w każdym województwie jest dużo. Przejście z uczelni wyższej, do rangi uczelni akademickiej może sprawić, że studiowanie w Szczytnie będzie bardziej atrakcyjne. Na to na pewno liczą władze uczelni. 

Projekt ustawy o zmianie nazw uczelni zakłada też zmianę nazwy obecnej Szkoły Głównej Straży Pożarnej na Akademię Pożarniczą.