Leśna ścieżka edukacyjna "Jasne" zostanie od środy ponownie udostępniona turystom - poinformowało Nadleśnictwo Susz (woj. warmińsko-mazurskie). Od tygodnia obowiązywał tam zakaz wstępu z powodu konieczności uprzątnięcia wiatrołomów po nawałnicy.

Okresowe zamknięcie leśnej trasy nad jezioro Jasne było spowodowanej szkodami wyrządzonymi w połowie sierpnia przez lokalną nawałnicę, która przeszła w okolicy Siemian. W poprzek ścieżki leżały przewrócone drzewa, co uniemożliwiało poruszanie się po niej. Zakaz wprowadzono dla bezpieczeństwa zwiedzających.

Jak poinformowała we wtorek Kamila Makowska z Nadleśnictwa Susz, zakaz nie zostanie przedłużony, bo wiatrołomy uprzątnięto.

Od środy leśna ścieżka edukacyjna będzie ponownie otwarta dla turystów - przekazała.

Turyści przeżyli chwile grozy

Szkody w drzewostanie spowodowane przez towarzyszące burzy silne porywy wiatru nadleśnictwo oszacowało na 8 tys. metrów sześc. drewna.

Krótkotrwała nawałnica miała lokalny charakter, dotknęła jedynie okolice Siemian w powiecie iławskim. Chwile grozy przeżyli wtedy turyści wypoczywający w ośrodku nad Jeziorakiem. Powalone drzewa i połamane konary uszkodziły tam 11 samochodów i dachy dwóch domków letniskowych. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Popularna wśród turystów ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Jasne" w leśnictwie Jeziorno zaczyna się i kończy na tzw. leśnym miejscu postojowym, przy drodze z Siemian do Jerzwałdu.

Dla początkujących piechurów wytoczony jest szlak żółty (3 km), dla bardziej zaawansowanych - szlak czerwony (4,5 km) z dodatkową trasą wokół jeziora Jasne. Najwytrwalsi turyści mogą połączyć przejście tej ścieżki z odwiedzeniem rezerwatu kormoranów nad jeziorem Czerwica (łącznie 11 km).