Sześciu kandydatów zmierzy się w niedzielę w przedterminowych wyborach burmistrza Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie). Głosowanie zarządzono po śmierci dotychczasowego burmistrza Mirosława Stegienki.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, w godzinach 7-21 w 19 obwodowych komisjach wyborczych na terenie miasta i gminy Olsztynek. Mieszkańcy mają do wyboru sześciu kandydatów.

Jak podała w obwieszczeniu Miejska Komisja Wyborcza w Olsztynku, zarejestrowani kandydaci na burmistrza to:

  • Marzena Ossowska (zgłoszona przez KWW "Przyszłość"),
  • Mateusz Pawlukiewicz (KWW Pawlukiewicz Mateusz),
  • Tomasz Maria Starowieyski (KWW Wspólna Gmina Bezpieczna Kontynuacja),
  • Jerzy Stanisław Tytz (zgłoszony przez KWW Jerzego Tytz, popierany przez Stowarzyszenie Aktywna Gmina),
  • Robert Waraksa (KWW Roberta Waraksy),
  • Krzysztof Zenon Wieczorek (KWW Krzysztofa Wieczorek).

Z zamieszczonych informacji o kandydatach wynika, że Starowieyski jest członkiem PiS, a Waraksa członkiem PO, pozostali nie należą do partii politycznych.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest blisko 10,5 tys. wyborców. Gdyby jeden z kandydatów otrzymał powyżej 50 proc. ważnych głosów, wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to dwie osoby z najwyższą liczbą głosów powalczą o stanowisko w drugiej turze.

Przedterminowe wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza w trakcie trwania kadencji. Mirosław Stegienko zmarł na początku maja w wieku 68 lat. W latach 2002-2010 oraz ponownie od 2018 roku był burmistrzem Olsztynka. Był też radnym powiatu olsztyńskiego oraz dyrektorem powiatowej służby drogowej. 

Marzena Ossowska

Jerzy Tytz

Robert Waraksa

Krzysztof Wieczorek