Portret Mikołaja Kopernika, który widnieje na epitafium ufundowanym mu w XVIII w. przez kanoników warmińskich znalazł się na znaczku pocztowym. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zapowiedział, że w 2023 roku poświęconym Kopernikowi, zostanie wydany jeszcze jeden okolicznościowy znaczek i karta pocztowa.

Okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika został zaprezentowany na konferencji prasowej w Warszawie, w niedzielę we Fromborku odbędzie się uroczyste wprowadzenie go do obiegu.

Poczta Polska w sposób szczególny dba o to, by upamiętniać ważne osoby i wydarzenia w historii - powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski na prezentacji znaczka. Przypomniał on, że w 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

Znaczek przedstawia wyjątkowy portret Kopernika, który znajduje się w epitafium w bazylice we Fromborku - przypomniał prezes Poczty Polskiej i zapowiedział, że wprowadzenie go do obiegu odbędzie się w najbliższą niedzielę we Fromborku.

Jak zapowiedział Krzysztof Falkowski, "oprócz emisji tego znaczka Poczta Polska planuje wydanie jeszcze jednego znaczka poświęconego Mikołajowi Kopernikowi oraz kartę pocztową z wizerunkiem naszego uczonego".

Kopernik w diecezji warmińskiej. Rocznica

Rektor bazyliki katedralnej we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski przypomniał, że w 2023 roku "przypada także 500. rocznica administrowania przez Kopernika diecezją warmińską". Działo się to w 1523 roku po śmierci biskupa Fabiana Luizjańskiego, a przed wyborem Maurycego Ferbera. Kapituła warmińska w tym czasie wyznaczyła na administratora diecezji Kopernika, stało się to 30 stycznia 1523 roku - powiedział ks. dr Wojtkowski.

Ks. Wojtkowski zapowiedział, że w bieżącym roku we Fromborku odbędzie się wiele imprez poświęconych Kopernikowi - już w dniu urodzin odbędzie się nabożeństwo i event artystyczny "Stół urodzinowy Kopernika". W maju w rocznicę śmierci opera krakowska wystawi prapremierę musicalu "Kopernik". W czerwcu w Lidzbarku Warmińskim i Fromborku będzie obradować Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi mają odwiedzić także Stoczek Klasztorny.

Latem będziemy kontynuować Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, ponieważ do Fromborka przyjeżdża się ze względu na Kopernika, i ze względu na instrument organowy - podkreślił ks. Wojtkowski. Dodał, że w sierpniu zaplanowano także trzecią edycję festiwalu Copernicus Open.

Przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim i Archidiecezji Warmińskiej ks. dr Tomasz Garwoliński podkreślił, że na Warmii już rozpoczęły się obchody kopernikańskie - zainaugurowano je w miniony weekend. Ks. Garwoliński podkreślił, że nie bez powodu Warmia podkreśla swoje związki z astronomem. Kopernik prawie 40 lat spędził na Warmii, tu był kanonikiem, tu pracował i zmarł, we Fromborku jest pochowany - mówił ks. dr Garwoliński i przypomniał, że młodego Kopernika po zakończeniu studiów we Włoszech na Warmię sprowadził wuj - Łukasz Watzenrode, który był biskupem warmińskim.