Fatalne warunki na drogach na południu Polski po kolejnym ataku zimy. W wielu miejscach jezdnie są białe. Ciężarówki nie radzą sobie z trudnymi warunkami.

Na Gorącą Linię RMF FM słuchacze informują o trudnych warunkach na wielu trasach na południu kraju. Sytuacja pogarsza się na drogach m.in. w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku czy województwie opolskim. Tam pada śnieg, śnieg z deszczem i marznący deszcz.

Jak informuje reporterka RMF FM Anna Kropaczek, kierowcy mogą mieć problemy na A4 w Śląskiem. Korek zaczyna się już na wysokości Trzech Stawów w Katowicach i ciągnie się do Brzęczkowic. Na pasach w stronę Krakowa zderzyły się dwie osobówki.

W przeciwnym kierunku - ciężarówka uderzyła w bariery. Korki są w obie strony. Na autostradzie A4 doszło także do kolizji w Zabrzu. Na jezdni w kierunku Katowic osobówka wjechała w barierki. Wszędzie warunki do jazdy są fatalne. Drogi są białe, cały czas pada śnieg i będzie padał do popołudnia.

Biało jest np. na drodze krajowej nr 1 na odcinku Bielsko-Biała - Tychy - informuje słuchacz na adres fakty@rmf.fm.

Trudne warunki także w Tarnowskich Górach. Drogi białe, śliskie. Kierowcy uważajcie, jedźcie powoli - przekazuje słuchaczka.

Zator powstał także na Drogowej Trasie Średnicowej i drodze krajowej nr 78 pomiędzy Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim, gdzie ciężarówki mają problem z pokonaniem wzniesień. Utrudnienie występują także m.in. na skrzyżowaniu dróg nr 81 i 44 w Mikołowie. Tam także niektóre samochody nie mogą wjechać pod górę.

Na A1 w okolicach zjazdu na Rybnik ciężarówka uderzyła w bariery - zablokowany jest lewy pas w kierunku Gliwic. Warunki są fatalne. Jezdnie są białe - brzmią telefony na Gorącą Linię RMF FM.

Trudne warunki również na A4 od Wrocławia w stronę Opola. Trasa jest nieodśnieżona, jest kilka centymetrów śniegu na lewym pasie - alarmuje słuchacz.

Ślisko również na małopolskich drogach. Poruszanie się utrudnia śnieg i marznące opady deszczu - informuje reporter RMF FM Paweł Konieczny. Drogowcy otrzymują informacje o ciężarówkach, które mają spore trudności z wjazdem na główne trasy.  

Trudne warunki także na obwodnicy Lublina. Dużo śniegu na jezdni. W kierunku Warszawy jeden samochód w rowie na lewym pasie - informuje słuchacz. 

Z utrudnieniami muszą liczyć się również kierowcy podróżujący trasami w okolicach Kłodzka i Kudowy-Zdroju na Dolnym Śląsku. Występują tam intensywne opady śniegu.

Jak informuje reporter RMF FM Beniamin Piłar, trudna jazda jest obecnie na krajowej "33" oraz "46" w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Problemy na drogach mają też kierowcy jadący krajową "8".

Podróżujący zwalniają również w Ząbkowicach Śląskich. Nogę z gazu zdejmują też kierowcy na autostradzie A4 jadący w obu kierunkach. W regionie pracuje teraz prawie 70 pługów i pługosolarek.

Drogowcy apelują do kierowców o ostrożność. Całą noc jeździmy. Robimy, co możemy - mówi jeden z kierowców pługa, który pracuje na A1.

Jaka pogoda w piątek?

W piątek będzie mroźno w całym kraju, a w nocy na Pomorzu i Mazurach temperatura może spaść do -19 stopni. Na południu i wschodzie będzie padał śnieg - poinformowała dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

W piątek na południu i wschodzie kraju zachmurzenie będzie całkowite i duże. Prognozowane są także opady śniegu. W pasie od Opola po Lubelszczyznę i Podlasie może spaść do 10 cm białego puchu. Na południowym-wschodzie wystąpią opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Temperatura maksymalna od -7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. -3 stopni na przeważającym obszarze kraju, do 3 stopni na Ziemi Przemyskiej.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W Tatrach porywy wiatru wyniosą do 75 km/h, które będą powodowały zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy na południu, wschodzie i Wybrzeżu mieszkańców czekają opady śniegu. Na południowym-wschodzie będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem powodujący gołoledź. Na Pomorzu przejaśnienia i rozpogodzenia.

Temperatura minimalna od -15 stopni do -19 na Pomorzu i Mazurach, ok. -8 stopni w centrum kraju, do -3 na południowym-wschodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnego i północno-zachodniego. Na krańcach południowo-wschodnich porywisty. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.