Alarm w Łabiszynie (woj. kujawsko-pomorskie). Gmina apeluje do mieszkańców o pomoc w schwytaniu psowilka. To - jak sama nazwa wskazuje - hybryda wilka i psa może stanowić duże zagrożenie dla ludzi. Stąd też prośba o jak najszybsze powiadomienie służb, jeśli zauważymy zwierzę.

"W związku z podejrzeniem pojawienia się hybrydy wilka (tzw. psowilk) w okolicach Stadionu Miejskiego w Łabiszynie, przy ul. Żnińskiej, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a w przypadku spotkania osobnika, bezzwłoczne poinformowanie służb miejskich o jego lokalizacji" - napisano na profilu facebookowym gminy. Zaznaczono też, że o sprawie poinformowano Nadleśnictwo Szubin oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Psowilków jest coraz więcej

Psowilk lub wilczak, to hybryda psa i wilka, która najczęściej powstaje w warunkach naturalnych, choć zdarzają się również przypadki krzyżówek celowych - wykorzystywanych nierzadko na potrzeby wojska i służb.

Takich zwierząt pojawia się na świecie coraz więcej. Psowilki często spotyka się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie odnotowano wzrost występowania krzyżówki.

Osobniki wilczaka mogą być niebezpieczne. Charakteryzują się wysoką potrzebą dominacji i terytorialnością. Są też znakomitymi łowcami.

Na terenie Nadleśnictwa Szubin, psowiliki pojawiły się już w ubiegłym roku. Decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, hybrydy miały być eliminowane we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy oraz Zakładem Ekologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Warszawskiego.

"Taka eliminacja mieszańców ma uzasadnienie pod wieloma względami, ale najistotniejszy powód, to ochrona puli genetycznej wilka" - wyjaśniało Nadleśnictwo cytowane przez "Gazetę Pomorską".