Kolejne 2 mln zł z Unii Europejskiej otrzymał Chełm (Lubelskie) na stworzenie niskoemisyjnego transportu w mieście. Środki te zostaną przeznaczone na przebudowę przystanków autobusowych. Łączny koszt projektu, który ma ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko, wynosi 26 mln zł.

Dzięki tym zmianom uda się wymienić większość miejskich przystanków na nowoczesne, z elektronicznymi tablicami, czyli jest to bardzo duża zmiana jakościowa, jeśli chodzi o transport publiczny w Chełmie. Cieszymy się, że otrzymaliśmy te środki. Łączny koszt tej inwestycji wyniesie ok. 6 mln zł – powiedział prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Dodał, że przewidziane są także przystanki z roślinnością oraz klimatyzowane i ogrzewane.

Projekt opiewa w sumie na około 26 mln zł, z czego blisko 19 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Jego celem jest przede wszystkim ograniczanie negatywnego wpływu transportu zbiorowego na środowisko, a także polepszenie warunków życia mieszkańców. 

Pod względem komunikacji miejskiej Chełm był lata do tyłu w porównaniu chociażby do innych miast. Nie mówię tylko o taborze, ale też o przystankach czy siatce połączeń. Dzięki tym środkom, które urząd marszałkowski nam przekazał, krok po kroku możemy to zmieniać. Już jeżdżą pierwsze niskoemisyjne autobusy - zaznaczył Jakub Banaszek.

Kolejne inwestycje w Chełmie

Do tej pory powstał także jeden węzeł przesiadkowy przy ul. Kolejowej oraz 12 km ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, m.in. wzdłuż dalszej części ul. Hrubieszowskiej aż do wschodnich granic miasta, gdzie połączy się z trasą biegnącą do Kamienia.

W ramach projektu powstanie także system roweru miejskiego, tj. wypożyczalnia rowerów miejskich i gminnych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 180 jednośladów. Łącznie zostanie oddanych 17 stacji wypożyczania rowerów. Oprócz klasycznych rowerów, z których część będzie posiadała foteliki dla dzieci, dostępne mają być także pojazdy cargo i tandemy.