Nowo narodzone zwierzęta czują się dobrze, nie znamy jeszcze ich płci - poinformował Tomasz Jóźwik z Orientarium w Łodzi. Jak zaznaczył, "na razie chcemy, żeby oswoiły się w nowym otoczeniu i spokojnie spędziły pierwsze tygodnie z rodzicami".

Rodzicami trzech nowonarodzonych binturongów są Amalka i Mai.

Binturongi potocznie nazywane są kotoniedźwiedziami. Gatunek ten występuje naturalnie między innymi we wschodnim Nepalu, północno-wschodnich Indiach, Bhutanie, Bangladeszu, południowo-wschodniej Azji czy w Indonezji.

Kolejne binturongi w Łodzi

Nie znamy jeszcze ich płci. Na razie chcemy, żeby oswoiły się w nowym otoczeniu i spokojnie spędziły pierwsze tygodnie z rodzicami. Jak nieco podrosną, lekarze weterynarii sprawdzą wagę i płeć zwierzaków - mówi Tomasz Jóźwik z Orientarium w Łodzi.

W 2019 roku w zoo w Łodzi na świat przyszła Koralina - pierwszy binturong urodzony w Polsce. Gatunek ten dotychczas zamieszkiwał "Małpi Gaj". Wraz z otwarciem Orientarium w Łodzi zwierzęta przeniosły się na komfortowy wybieg w ostatniej strefie, zwanej Wyspami Sundajskimi. Amalka, Mai i Koralina dzielą tam przestrzeń z myszojeleniem.

Binturongi - co to za zwierzęta?

Binturongi potocznie nazywane są kotoniedźwiedziami.

Zwierzęta te żyją w niewielkich grupach rodzinnych. Przebywają głównie na drzewach, a aktywne są zwłaszcza nocą. Ich długość życia wynosi około 18 lat. Ciąża u samicy trwa około 90 dni. Zwykle rodzi się dwoje lub troje młodych - informuje łódzkie zoo.

Binturongi są wszystkożerne, ale preferują dietę roślinną.

Ogród zoologiczny w Łodzi podkreśla, że binturongi mają chwytny ogon, który stanowi niemal połowę długości ciała.

Cytat

Dzięki niemu binturong wspina się na drzewa, a czasem zwisa z gałęzi. Cechą charakterystyczną jest trwale zrośnięty trzeci i czwarty palec w tylnych kończynach. Szorstka sierść ma zwykle ciemną barwę. U niektórych osobników można zaobserwować biały pasek na ogonie
- podaje łódzkie zoo.

Łódzkie orientarium dodaje, że "badania potwierdziły, iż ślina binturongów ma wyjątkowe zdolności odkażające".

Po zaaplikowaniu jej na ranę znacznie przyspiesza się proces gojenia. Z kolei mocz ma charakterystyczną woń, która może kojarzyć się z zapachem popcornu - informuje zoo.

Binturongi są gatunkiem narażonym na wyginięcie.