Krakowskie teatry żegnają aktora Franciszka Pieczkę. W kulturalnej stolicy Polski aktor mieszkał kilkanaście lat, pierwsze kroki stawiał w nowohuckim Teatrze Ludowym, potem występował na deskach Narodowego Starego Teatru.

Pierwsze kroki aktorskie Pieczka stawiał m.in. w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955-1964. Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Franciszka Pieczki, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Pan Franciszek na zawsze pozostanie w naszej pamięci - czytamy we wpisie teatru w mediach społecznościowych.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki - wspaniałego aktora, który w latach 1964-1968 był członkiem zespołu Starego Teatru. W inscenizacjach takich mistrzów jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki czy Zygmunt Hubner tworzył niezapomniane, wpisane na stałe w historię polskiego teatru kreacje. Kierujemy wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich - napisał zespół Narodowego Starego Teatru w Krakowie na swojej stronie internetowej.

"Człowiek ogromnego talentu"

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał w mediach społecznościowych, że Franciszek Pieczka mieszkał w tym mieście kilkanaście lat i tu stawiał pierwsze kroki jako aktor. Autorytet, jeden z filarów polskiego teatru. Człowiek ogromnego talentu, a przy tym gołębiego serca i wielkiej dobroci - napisał prezydent Krakowa.

Franciszek Pieczka w 2018 r. podczas obchodzonego w Krakowie jubileuszu 90. urodzin wspominał początki swojej kariery aktorskiej.

To tutaj stawiałem pierwsze kroki na scenie jako aktor. W nowohuckim Teatrze Ludowym zespół tworzyli sami młodzi, dzięki czemu nie musiałem zaczynać od "trzymania halabardy", ale miałem okazję wcielać się w rozmaite role. A to bardzo ważne dla młodego, żywiołowego aktora - mówił Pieczka w 2018 roku.

Aktor podkreślał również, jak istotna była dla niego współpraca z Konradem Swinarskim, który zaoferował mu rolę Woyzecka już podczas pracy w Starym Teatrze.

Franciszek Pieczka zmarł w piątek, w wieku 94 lat. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą niezapomnianego Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies" i ról m.in. w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria". Kawaler Orderu Orła Białego.