Nowe schody ruchome przy dworcu autobusowym i niedaleko dworca PKP w Krakowie zostały już zamontowane. Kolejnym etapem prac będzie montaż zadaszenia. Powinien on rozpocząć się w lipcu. To inwestycja wzbudzająca emocje, ponieważ poprzednie schody nie działały przez prawie sześć lat.

"Najważniejszy element, czyli schody, są zamontowane" - poinformował Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

Schody zostały wyprodukowane w Chinach. Mają pięć lat gwarancji.

W lipcu rozpocznie się montaż szkieletu konstrukcji zadaszenia nad schodami, a w sierpniu specjalnych szyb tego zadaszenia - to trochę później niż zakładało ZDMK, co wynika z przerwy technologicznej polskiej firmy produkującej szyby. 

ZDMK zakłada jednak, że do końca sierpnia cała inwestycja zakończy się i we wrześniu podróżni będą mogli korzystać z nowych schodów.

Metalowy szkielet konstrukcji zadaszenia będzie podtrzymywał co najmniej kilkanaście szyb, z których każda waży 300 kilogramów. Poręcze schodów mają być podgrzewane. 

Koszt prac to ponad 4 mln zł z budżetu miejskiego.

Najsłynniejsze w Polsce nieruchome ruchome schody

Schody ruchome przy dworcu głównym w Krakowie nie działają od listopada 2018 r. Wcześniej wielokrotnie się psuły i działały z przerwami. 

Przyczyną awarii schodów mają być korozja, spowodowana brakiem zadaszenia oraz zużycie łańcuchów stopniowych. Przy dworcu, obok niedziałających schodów, znajdują się także zwykłe schody oraz winda.