Maciej Kot zwycięzcą konkursu Pucharu Świata w Sapporo! Polski skoczek zajął ex aequqo pierwsze miejsce razem ze Słoweńcem Peterem Prevcem.

Peter Prevc, Maciej Kot i Stefan Kraft. /PAP/EPA/Kimimasa Mayama /PAP/EPA

Polak prowadził po pierwszej serii, a ostatecznie uzyskał identyczną notę - 260,2 pkt - jak trzeci na półmetku Słoweniec. Broniący Kryształowej Kuli Prevc zwyciężył po raz 22. w karierze. Podczas ceremonii wręczenia nagród organizatorzy odegrali dwa hymny narodowe.
Na najniższym stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft.

Z biało-czerwonych w czołowej "10", obok Kota, znaleźli się jeszcze Ziobro, który zajął dziewiątą pozycję, i dziesiąty Żyła.

Stoch, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ, był 18. W finale miał spore kłopoty w locie, musiał ratować się przed upadkiem, przez co osiągnął ledwie 120 metrów.

Maciej Kot został ósmym polskim zwycięzcą zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Przed nim ze zwycięstw cieszyli się Adam Małysz - 39-krotnie, Kamil Stoch - 20 razy, Piotr Fijas, który był najlepszy trzykrotnie, oraz mający w dorobku po jednym sukcesie Stanisław Bobak, Piotr Żyła, Krzysztof Biegun i Jan Ziobro.

Wcześniej 25-letni Kot tylko raz, 11 grudnia ubiegłego roku w Lillehammer, stanął na podium pucharowego konkursu indywidualnego. Był wówczas drugi, za Stochem.

Dokładnie 45 lat temu, 11 lutego 1972 roku na skoczni Okurayama, która była areną sobotniego konkursu, złoty medal olimpijski wywalczył Wojciech Fortuna.