Świetne występy polskich panczenistów w zawodach Pucharu Świata w holenderskim Heerenveen! Jan Szymański triumfował na dystansie 1500 m, a Artur Waś zajął drugie miejsce w wyścigu na 500 m.

Szymański uzyskał czas 1.45,92 i o 0,3 sekundy wyprzedził Holendra Woutera olde Heuvela. Trzeci był Amerykanin Shani Davis.

Konrad Niedźwiedzki zajął szóste miejsce z czasem o 0,78 sekundy gorszym od triumfatora, natomiast ósmy Zbigniew Bródka stracił do Szymańskiego 1,14 sekundy.

W klasyfikacji generalnej PŚ Jan Szymański zgromadził 261 punktów i o pięć wyprzedza Holendra Kjelda Nuisa.

Z kolei w rywalizacji kobiet na tym dystansie Luiza Złotkowska była ósma, a Katarzyna Woźniak zajęła 11. miejsce. Triumfowała Amerykanka Heather Richardson.

Artura Wasia, który startował na dystansie 500 m, wyprzedził tylko lider klasyfikacji generalnej PŚ Rosjanin Paweł Kuliżnikow. Ta dwójka była też najlepsza w piątkowym biegu.

Waś jechał w przedostatniej parze i z czasem 34,87 sekundy objął prowadzenie. Później jednak Kuliżnikow uzyskał rezultat lepszy o 0,29 sekundy. Trzecie miejsce zajął Holender Jan Smeekens.

Pierwszą niespodziankę w tym sezonie Waś sprawił przed tygodniem w Berlinie, kiedy nieoczekiwanie dwukrotnie wygrał. W dwóch wcześniejszych zawodach cyklu - w Obihiro i Seulu - nie startował z powodów zdrowotnych.