Justyna Kowalczyk nie zdołała awansować do ćwierćfinałów sprintu techniką dowolną w szwajcarskim Davos. W eliminacjach zajęła dopiero 53. miejsce. Dla najlepszej polskiej narciarki był to ostatni w tym roku start w zawodach Pucharu Świata.

Davos: Justyna Kowalczyk 7. w swojej koronnej konkurencji. "Umarłam po prostu"

Justyna Kowalczyk zajęła siódme miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną w szwajcarskim Davos. "Nartki ok, trasa ok. Nogi tylko nie podają" - napisała po starcie na swoim profilu na Facebooku. Zawody wygrała Norweżka Therese Johaug, a podium uzupełniły jej rodaczka Marit Bjoergen i... czytaj więcej

Najlepszy czas kwalifikacji uzyskała Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg (2:34.46). Justyna Kowalczyk straciła do niej 14,64 sekundy.

W eliminacjach przepadła również Sylwia Jaśkowiec, która uplasowała się na 32. pozycji. Od Norweżki była wolniejsza o 9,47 sekundy, a do awansu do ćwierćfinałów zabrakło jej zaledwie 0,17 sekundy.

Oestberg pewnie wygrała później również serie ćwierćfinałową i półfinałową, a na koniec triumfowała w biegu finałowym. Kolejne lokaty zajęły jej rodaczki - Maiken Caspersen Falla i Celine Brun-Lie, czwarte miejsce przypadło prowadzącej w klasyfikacji generalnej PŚ Marit Bjoergen, a piąte Heidi Weng. Jedyną niepochodzącą z Norwegii zawodniczką w finale była Szwedka Stina Nilsson - zajęła ostatnie, szóste miejsce.

Kowalczyk odpuszcza dwa biegi. "To był bardzo ciężki rok"

O zakończeniu w tym roku startów w zawodach Pucharu Świata Justyna Kowalczyk poinformowała we wpisie na swoim profilu na Facebooku. Dzisiaj po raz ostatni w tym roku wystartuję w Pucharze Świata. To był bardzo ciężki rok. Cieszę się, że się kończy. Cieszę się też, że biegam wciąż na nartkach. W następny weekend trzy starty w Hochfilzen. Widzimy się na Tour de Ski - napisała.

Decyzja ta oznacza, że podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zrezygnuje z dwóch biegów zaliczanych do PŚ, które 20 i 21 grudnia również odbędą się w Davos. Na te dni zaplanowano zmagania techniką dowolną, które są słabszą stroną Kowalczyk - bieg na 10 km i sprint.

Z kolei w austriackim Hochfilzen naszą biegaczkę czeka rywalizacja w Alpen Cup: techniką klasyczną w sprincie i na 10 km oraz na 10 km "łyżwą".

Davos. Wyniki sprintu na 1,5 km:

 1.Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)2.33,72
 2.Maiken Caspersen Falla (Norwegia)strata 0,57 s
 3.Celine Brun-Lie (Norwegia) 2,37
 4.Marit Bjoergen (Norwegia)3,16
 5.Heidi Weng (Norwegia)  3,79
 6.Stina Nilsson (Szwecja) 11,00
.........
 32.Sylwia Jaśkowiec (Polska) odpadła w eliminacjach
 53.Justyna Kowalczyk (Polska)  odpadła w eliminacjach

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po 8 biegach:

1.Marit Bjoergen (Norwegia) 649 pkt
2.Therese Johaug (Norwegia)488
3.Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)404
4.Heidi Weng (Norwegia)389
5.Maiken Caspersen Falla (Norwegia)297
6.Charlotte Kalla (Szwecja)272
7.Justyna Kowalczyk (Polska)217
8.Krista Parmakoski (Finlandia)211
9.Kerttu Niskanen (Finlandia) 202
10.Ragnhild Haga (Norwegia)174
.........
60.Sylwia Jaśkowiec (Polska) 6
63.Ewelina Marcisz (Polska)   6