Norweżka Therese Johaug liczy na dobre wyniki w czasie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Kuusamo w najbliższy weekend. Nie tylko w związku z nieobecnością kilku rywalek, lecz głównie z powodu... niskich temperatur. "Kocham mróz. Na mrozie wiele rywalek ma kłopoty, między innymi z astmą, a ja czuję się super" - stwierdziła zawodniczka na łamach wychodzącego w Trondheim dziennika "Adresseavisen".

Wychowałam się w rejonie Oesterdalen, gdzie zimą jest piekielnie mroźno. W Kuusamo w piątek ma być nawet 14 stopni poniżej zera i wiatr, a takie warunki są dla mnie codziennością, więc to świetna wiadomość. Przy mrozie wiele rywalek ma kłopoty, między innymi z astmą, a ja czuję się super. Im zimniej, tym lepiej - podkreślała biegaczka.

Johaug bardzo dobrze zaprezentowała się podczas norweskiej premiery sezonu w Beitstoelen, gdzie wygrała biegi na 10 km zarówno techniką dowolną, jak i klasyczną. W sprincie była czwarta i to - jak twierdzi - ucieszyło ją najbardziej, bo po raz pierwszy w karierze wystąpiła w finale. Z kolei na inaugurację PŚ przed tygodniem w szwedzkim Gaellivare była druga na 10 kilometrów "łyżwą". Przegrała tylko ze swoją rodaczką Marit Bjoergen.

W rozmowie z "Adresseavisen" Johaug przyznała, że czuje się bardzo mocna. Tego lata całkowicie zmieniła cykl treningowy na opracowany specjalnie dla niej przez norweskie centrum sportów olimpijskich. Celem było zwiększenie masy mięśni. Czuję, że jestem znacznie silniejsza niż przed rokiem, zwłaszcza na finiszach, gdzie teraz mocniej odpycham się kijkami. Uważam, że od wyników w sprincie będzie zależeć końcowa klasyfikacja mini-touru w Kuusamo. Jestem w stanie go nawet wygrać. Czekam zwłaszcza na sprint i moim skromnym celem jest ćwierćfinał, a z półfinału będę bardzo zadowolona. Szanse mam duże, ponieważ nie wystartuje kilka dobrych zawodniczek ze Szwecji - przyznała.

Z powodu przeziębień w Kuusamo zabraknie m.in. Charlotte Kalli, Idy Ingemarsdotter, Jennie Oeberg i Mii Eriksson. Wcześniej z powodu grypy wycofana została Hanna Brodin, a decyzję o odpoczynku podjęła Anna Haag, która w Gaellivare była dopiero 57.

W Kuusamo od piątku do niedzieli trwać będą zawody "Ruka Triple". Biegaczki będą rywalizować w sprincie techniką klasyczną i biegach na 5 km "łyżwą" oraz na 10 km na dochodzenie techniką klasyczną.