Norweżka Marit Bjoergen wygrała bieg sprinterski techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Justyna Kowalczyk zakończyła udział w zawodach na ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 13. miejscu.

Druga w finale była Szwedka Charlotte Kalla (2,1 s straty), a na najniższym stopniu podium stanęła kolejna Norweżka Vibeke Skofterud (3,9 s straty). Pierwsze trzy miejsca zajęły zatem te same zawodniczki i w tej samej kolejności, co podczas ubiegłotygodniowej inauguracji sezonu w Sjusjoen.

Początek rywalizacji nie zapowiadał kłopotów Kowalczyk. Eliminacje przebrnęła bez kłopotów, zajmując szóste miejsce. W ćwierćfinale jej rywalkami były Bjoergen, Amerykanka Kikkan Randall, Finki Aino-Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen oraz Słowenka Vesna Fabjan.

Rewelacyjna Norweżka szybko objęła prowadzenie, którego nie dała sobie odebrać aż do końca. O drugą, również premiowaną awansem lokatę, podopieczna Aleksandra Wierietielnego stoczyła walkę z Randall, jednak na mecie minimalnie uległa Amerykance.

Pozostałe Polki zaprezentowały się słabo i odpadły już w eliminacjach. Ewelina Marcisz była 71., Sylwia Jaśkowiec 79., a Paulina Maciuszek 84.

Dzisiejszy sprint był pierwszym z trzech etapów minicyklu Ruka Triple. Jutro zawodniczki pokonają 5 km techniką dowolną. W Finlandii będzie można zdobyć łącznie aż 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ - po 50 pkt. za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 pkt. za triumf w całej imprezie.

W poprzednim sezonie Kowalczyk również zaczęła niezbyt dobrze minicykl Ruka Triple. Z powodu dyskwalifikacji, w sprincie sklasyfikowano ją na 11. miejscu. Ostatecznie w całym cyklu była jednak druga, przegrywając tylko z Bjoergen.