Justyna Kowalczyk może odebrać dziś Marit Bjoergen żółty plastron liderki Pucharu Świata. Norweżka nie wystartuje w sprincie techniką dowolną, który odbędzie się z Moskwie. Polka musi zająć co najmniej drugą pozycję, by awansować na pierwsze miejsce.

Zniwelowanie 62-punktowej straty do Marit Bjoergen w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata będzie dla Kowalczyk wyjątkowo trudnym zadaniem. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w tej konkurencji jeszcze nigdy nie zajęła tak dobrej lokaty.

Po moskiewskim sprincie rywalizacja przeniesie się ponad 300 km na północ od stolicy Rosji, a konkretnie do Rybińska. Sobotniego biegu na 10 km techniką dowolną i niedzielnego łączonego Bjoergen odpuszczać już nie zamierza, choć wcześniej, odbywające się zawsze w bardzo niskiej temperaturze, zmagania nad Wołgą omijała szerokim łukiem.

Po ciepłym początku zimy teraz zrobiło się zimno i to nie tylko w Polsce. Niektóre prognozy przewidują, że w Rybińsku może być nawet minus 30 stopni, a jeśli temperatura spada poniżej minus 18 to zawody muszą zostać odwołane. My sami rezygnować ze startów nie zamierzamy. Czekamy na decyzję organizatorów - powiedział asystent trenera Wierietielnego Rafał Węgrzyn.

Z powodu zimna część zawodów w Rybińsku odwołano w 2009 roku.

Kowalczyk do Moskwy dotarła wczoraj samolotem z Tallina. Ostatnie dwa tygodnie spędziła w estońskiej miejscowości Otepaeae, gdzie odniosła dwa pucharowe zwycięstwa (21 i 22 stycznia), a także wygrała bieg łączony na 10 km narciarskich mistrzostw Estonii.

W trzech ostatnich sezonach po Kryształową Kulę sięgała zawodniczka z Kasiny Wielkiej, żadna narciarka nie zdobyła tego trofeum cztery razy z rzędu. Do końca sezonu 2011/12 pozostało jeszcze 14 biegów.

Program zawodów Pucharu Świata w Moskwie i Rybińsku:

czwartek (Moskwa)

kobiety - sprint techniką dowolną (początek kwalifikacji o godz. 11.15, ćwierćfinały od 13)

mężczyźni - sprint techniką dowolną (początek kwalifikacji o 11.15, ćwierćfinały od 13)

sobota (Rybińsk)

kobiety - bieg na 10 km ze startu wspólnego techniką dowolną (12.45)

mężczyźni - bieg na 15 km ze startu wspólnego techniką dowolną (11.15)

niedziela (Rybińsk)

kobiety - bieg łączony na 15 km (12.45)

mężczyźni - bieg łączony na 30 km (9.30)