Armia Ukrainy nie może potwierdzić ani zaprzeczyć doniesieniom o wycofaniu się wojsk rosyjskich z Chersonia na południu kraju – oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego, generał Ołeksij Hromow.

W tej chwili nie możemy ani zaprzeczyć, ani potwierdzić informacji o tak zwanym wycofaniu wojsk rosyjskich z Chersonia. My kontynuujemy realizację własnych planów ofensywnych. Czekajcie na oficjalne doniesienia Sztabu Generalnego na temat działań bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy - powiedział Hromow na briefingu prasowym.

Wojskowy zaznaczył, że działania armii rosyjskiej są następstwem działań armii Ukrainy.

Tak samo, jak wróg opuszczał Kijów, obwód charkowski i porzucał Wyspę Węży, tak możliwe wycofanie się z Chersonia jest wynikiem naszych aktywnych działań. Bezpośrednio na kierunku chersońskim siły obrony Ukrainy zniszczyły drogi logistyczne i systemy zaopatrzenia przeciwnika, naruszyły jego systemy dowodzenia wojskami i nie pozostawiły przeciwnikowi innego wyjścia niż ucieczka - podkreślił ukraiński generał.

Podolak: Rosjanie chcą zmienić Chersoń w zgliszcza

Z kolei doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że Rosja chce zamienić Chersoń w "miasto śmierci", rosyjscy żołnierze minują wszystko, od mieszkań po kanały.

"Artyleria rosyjska na lewym brzegu planuje zamienić miasto w zgliszcza" - napisał Podolak. "Tak właśnie wygląda 'ruski mir' - przyszli, okradli, poświętowali, zostawili ruiny i poszli" - dodał.

Szojgu wydał rozkaz wycofania się wojskom w Chersoniu

W środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał rozkaz wycofania się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. Decyzję ogłosił po meldunku złożonym przez Siergieja Surowikina, głównodowodzącego sił rosyjskich na Ukrainie.

Surowikin powiedział, że Chersoń i okoliczne miejscowości "nie mogą w pełni być zaopatrywane i nie mogą funkcjonować, a życie ludzi jest stale zagrożone". Dodał, że "najbardziej korzystny wariant" to organizacja obrony na lewym brzegu rzeki Dniepr i ocenił, że utrzymywanie grupy wojska na prawym brzegu pozbawione jest perspektyw.

Jesienią ukraińskie wojsko rozpoczęło kontrofensywę na południu kraju. Rosyjska armia okupowała Chersoń od marca. Chersoń był jedyną stolicą obwodu, którą Rosjanom udało się wziąć pod kontrolę. Pod koniec września, po rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy, w obwodzie chersońskim odbyło się tzw. referendum w sprawie jego przyłączenia do Rosji. Na początku października władze rosyjskie ogłosiły aneksję terytorium, która nie została uznana przez Ukrainę, ONZ i zdecydowaną większość krajów świata.