Partia Razem jest za zakończeniem finansowania Kościoła katolickiego i innych związków religijnych ze środków publicznych – zadeklarował w czwartek Lider Partii Razem Adrian Zandberg. Ugrupowanie zorganizowało konferencję przed warszawską Kurią Metropolitalną. Na jej murach wyświetlono licznik funduszy przekazywanych kościołowi.

Zandberg zwrócił uwagę, że pieniądze na Kościół przekazywane są m.in. przez katechezę w szkołach czy ordynariaty polowe. Ponadto - jego zdaniem - samorządy przekazują swój majątek, w tym ziemie, instytucjom kościelnym. Koniec z oddawaniem ziemi organizacjom kościelnym i okołokościelnym za ułamek wartości. Kościół będzie traktowany tak jak każda inna organizacja pozarządowa, ani lepiej, ani gorzej - zaznaczył. 

Zandberg zapowiedział, że Partia Razem chce przeprowadzić audyt środków, które zostały przekazane Kościołowi.


To, co zrobi Partia Razem w sejmikach wojewódzkich, już po 21 października, to zobowiązujemy się, że przeprowadzimy w całym kraju audyt środków, nieruchomości, funduszy, które na poziomie samorządowym były przekazywane. Podstawą finansowania organizacji pozarządowych w Polsce jest przejrzystość, dokładnie tak samo przejrzyste powinny być finanse Kościoła - mówił lider Partii Razem.

Partia Razem to koniec finansowania Kościoła katolickiego z publicznych pieniędzy. Te środki pójdą na programy społeczne, na bezpłatny posiłek dla każdego dziecka w szkole, na więcej dziennych domów wsparcia i opieki dla osób starszych, i wreszcie na poprawę opieki nad małymi dziećmi. To jest zawstydzające, że Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o liczbę miejsc w żłobkach - powiedział Zandberg.


(mn)