Bronisław Komorowski ma wystąpić w piątek wieczorem w telewizyjnej Jedynce z orędziem do narodu - pierwszym w swej kadencji. Później TVP wyemituje orędzie Jarosława Kaczyńskiego - informuje na swoich stronach internetowych "Polityka".

Początkowo pracownicy Pałacu Prezydenckiego bali się, że "orędzie" prezesa PiS będzie puszczone pierwsze. Dopiero po kilku godzinach nerwowych konsultacji okazało się, że spot z udziałem prezesa Kaczyńskiego zostanie wyemitowany tuż przed "Wiadomościami", a kolejny w piątkowy wieczór później.

Prezydenckie orędzie w większości będzie dotyczyć wyborów samorządowych (ekipa TVP nagrywała je w czwartek wieczorem w Pałacu Prezydenckim). Bronisław Komorowski będzie w nim mówił o znaczeniu samorządów dla kraju i zachęci do udziału w niedzielnym głosowaniu. Prezydent kilka zdań poświęci również szczytowi NATO w Lizbonie, w którym weźmie udział.

Według informacji tygodnika, oprawa orędzia ma się różnić od tych, które wygłaszał poprzedni prezydent, Lech Kaczyński. Choć żadnych fajerwerków nie będzie - twierdzi pracownik Kancelarii Prezydenta.

O wyborach mówił też będzie w swym wystąpieniu Jarosław Kaczyński. Co ciekawe nie wezwie wprost do głosowania na kandydatów PiS, za to odwoła się do swego zmarłego brata, mówiąc na koniec: "Kochany Leszku, będziemy realizować twój testament". Klip dostępny jest na stronie internetowej PiS