Andrzeja Duda, który według sondażowych wyników zwyciężył w wyborach prezydenckich, zapowiedział, że wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości. Taką deklarację złożył podczas spotkania z mieszkańcami Warszawy w centrum miasta przed jedną ze stacji metra.

Duda pokonał Komorowskiego w II turze wyborów prezydenckich

Kandydat PiS Andrzej Duda będzie nowym prezydentem. W niedzielę w II turze wyborów prezydenckich uzyskał 51,55 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,45 proc.). czytaj więcej

Wśród przechodniów dominowali młodzi ludzie, którzy pytali Dudę, co zrobi dla młodych, by nie wyjeżdżali z Polski, jak sobie poradzi z problemem umów śmieciowych oraz czy "oddzieli się od partii". Duda zapowiedział, że wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości. Muszę wystąpić. Jest to dla mnie naturalne, że jak się zostaje prezydentem to się nie jest partyjnym w żadnym stopniu - mówił, podkreślając, że prezydent jest wybrany przez cały naród.  

Dodał też, że chciałby, aby rządzący współpracowali z nim, a on - jak mówił - nie zamierza utrudniać funkcjonowania nikomu, kto działa w graniach prawa.

Zwracając się do jednej z rozmówczyń, która powiedziała, że właśnie kupiła bilety, by wyjechać z Polski, mówił, że ma nadzieję, że wróci. Nawiązując do problemu tzw. umów śmieciowych, Duda powiedział, że należy od ich stopniowo odchodzić.  

Duda rozdawał także autografy, przyjmował gratulacje, fotografował się z przechodniami. Pytany przez dziennikarzy, jak się czuje po wygranych wyborach powiedział, że na razie dochodzi do siebie. Ponownie dziękował wszystkim zaangażowanym w jego kampanię.  

PKW ma podać oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w poniedziałek wieczorem. Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, w II turze wyborów prezydenckich kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał 52 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48 proc.). Maksymalny błąd w badaniu, tzw. late poll - na podstawie oficjalnych wyników z ok. 450 lokali - może według Ipsos wynieść 1 pkt. proc.

(mpw)