Emocjonujący wieczór w amerykańskich wyborach prezydenckich. To, co jeszcze parę tygodni temu uznawano za niemożliwe, stało się realne. Donald Trump wygrał klucze do Białego Domu i został 45. prezydentem USA. Kandydat Republikanów Donald Trump zapewnił w przemówieniu, że będzie "prezydentem wszystkich Amerykanów". Wezwał też naród do zjednoczenia.

Emocjonujący wieczór w amerykańskich wyborach prezydenckich. To, co jeszcze parę tygodni temu uznawano za niemożliwe, stało się realne. Donald Trump wygrał klucze do Białego Domu i został 45. prezydentem USA. Kandydat Republikanów Donald Trump zapewnił w przemówieniu, że będzie "prezydentem wszystkich Amerykanów". Wezwał też naród do zjednoczenia.
Donald Trump /MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA

Tak głosowała Ameryka:

*kolor czerwony: Republikanie

*kolor niebieski: Demokraci

*kolor biały: wciąż brak wyników

09:00

Dalszą część relacji możecie śledzić TUTAJ!

08:57

Trump wciąż przemawia. Dziękuje m.in. swoim współpracownikom i rodzinie.

08:51

Przepraszam, że kazałem wam czekać. Skomplikowany biznes. Otrzymałem telefon od sekretarz Clinton, pogratulowała nam, naszego zwycięstwa a ja pogratulowałem jej i jej rodzinie za niesamowicie trudną kampanię, walczyła mocno. Teraz czas na to, żebyśmy wystąpili jako jeden, zjednoczony naród. Obiecuję, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów - mówi Trump. Nasz rząd będzie służył ludziom - dodaje.

08:50

Tłum skanduje "USA, USA, USA".

08:47

Donald Trump wchodzi na scenę. To historyczne zwycięstwo.

08:47

Mike Pence: Historyczna noc, Amerykanie przemówili i wybrali swojego nowego lidera, będę miał przyjemność służenia jako wiceprezydent.

08:45

CNN: Hillary Clinton miała zadzwonić do Donalda Trumpa i uznać swoją porażkę.

08:42

Trump zwycięża również w Arizonie. Wg CNN, wciąż brakuje mu 2 głosów, wg AP Trump tryumfuje.

08:41

Za kilka chwil ma przemówić przyszły prezydent USA.

08:34

Agencja AP: Donald Trump został wybrany na prezydenta USA. Telewizja CNN twierdzi, że wciąż brakuje mu 13 głosów do zwycięstwa (czyli do 270).

08:30

Wisconsin postawiło na Trumpa. Miliarder dostaje dodatkowe 10 głosów elektorskich. Brakuje mu 13 głosów do zwycięstwa. 

08:27

Komentatorzy krytykują decyzję, że to szef kampanii wyszedł do zebranych zwolenników Demokratów. "Powinna to zrobić Clinton, ci ludzie czekali kilka godzin" - piszą na Twitterze.

08:18

CNN: Donald Trump jest w drodze do sztabu.

08:13

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała, że spodziewane zwycięstwo kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa to "duży szok".

Myślę, że Trump zdaje sobie sprawę, że nie było to głosowanie za nim, lecz raczej przeciw Waszyngtonowi, przeciw establishmentowi - powiedziała niemiecka minister w telewizji ARD.

08:09

Hillary Clinton zwyciężyła w stanie Maine i zapewniła sobie kolejne trzy głosy elektorskie. Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump zdobył jeden głos w tym stanie. W Maine nie obowiązuje zasada "zwycięzca bierze wszystko".

08:03

To była długa noc. Posłuchajcie mnie, wszyscy powinni wrócić do domu, powinniście się przespać, zobaczymy, co będzie jutro - mówi John Podesta, szef kampanii Hillary Clinton. Jesteśmy dumni z niej, wykonała znakomitą robotę i jeszcze nie przegrała. Wracamy, kiedy będziemy mieli coś więcej do powiedzenia, kiedy policzymy głosy - dodaje. To oznaczy, że Hillary Clinton nie wyjdzie dziś do zebranych.

08:00

Za chwilę przemówić mają oboje kandydaci. Wszystko wskazuje na to, że Donald Trump zostanie 45. prezydentem USA.

07:55


Dzięki zwycięstwu w stanie Pensylwania Partia Republikańska utrzyma kontrolę w Senacie USA, o ile Republikanie, zgodnie z przewidywaniami, wygrają w stanach Luizjana i Alaska - poinformowała agencja AP.

07:43

Alaska również za Donaldem Trumpem. Przewaga miliardera rośnie do 247.

07:38

Agencja AP podaje, że Donald Trump wygrał również w Pensylwanii.

07:34

Wszystko przesądzone? Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan już pogratulował Trumpowi zwycięstwa. Miliarder zapowiada, że wyjdzie, aby przemówić do narodu.

07:18

Głos w sprawie wyborów za Oceanem zabrał też Nigel Farage, który był jedną z twarzy innego ważnego wydarzenia na arenie międzynarodowej. "To będzie większe niż Brexit" - skomentował polityk, który kilka miesięcy temu namawiał Brytyjczyków do opuszczenia Unii Europejskiej.

07:15

To jest nasz poranek, niezależnie od ostatecznego wyniku - tak komentują doniesienia ze Stanów zwolennicy Donalda Trumpa, którzy są w ambasadzie USA w Warszawie. Mówią, że ten wynik jest ciosem dla Demokratów, ale też dla komentatorów i obserwatorów życia politycznego.

"To będą 4 lata Donalda Trumpa, zdecydowanej zmiany, za którą zagłosowali Amerykanie" - tłumaczą.

07:10

Utah wybrało Trumpa. Republikaninowi przybyło 6 głosów.

07:01

Liczenie głosów może potrwać jeszcze kilkadziesiąt minut. Później będzie można powiedzieć prezydent USA Donald Trump? Tak twierdzą komentatorzy...

06:59


Dolar, peso i giełdy tracą. Notowania dolara spadły o 3,8 proc. w stosunku do japońskiego jena i o 1,8 proc. do franka szwajcarskiego. Obie te waluty uważane są powszechnie przez inwestorów za "bezpieczne przystanie". O 2,5 proc. w stosunku do dolara umocniło się euro, które kosztowało 1,1294 USD, najwięcej od połowy października.

Zaniepokojenie na rynkach odbiło się również na kursie meksykańskiego peso, które do dolara traciło ponad 13 proc. - najwięcej od 20 lat.

06:51

W niektórych stanach różnica między głosami na poszczególnych kandydatów jest tak nieduża, że nie można orzec, kto wygrał. Tak jest np. w New Hampshire - w pewnym momencie - jak informowała CNN - różnica wynosiła zaledwie 25 głosów.

06:37

Clinton wygrywa w Nevadzie. W dalszym ciągu w kilku stanach wynik zebranych głosów jest tak zbliżony, że nie można orzec, kto wygrał. Tak jest m.in. w Pensylwanii, Arizonie i Michigan.

06:14

W sztabie Hillary Clinton nastroje są czarne. Część zebranych płacze. "Miny są kamienne" - wskazują dziennikarze CNN.

06:08Trump powiększa przewagę. Iowa również zagłosowała "na czerwono".

05:50

Trump wygrywa w Georgii. To kluczowy stan, dający 16 głosów elektorskich.

05:42

Waszyngton zagłosował na Hillary Clinton - CNN.

05:36

Floryda dla Trumpa. To koniec marzeń dla Hillary Clinton - twierdzi część komentatorów.

05:26

Zmniejsza się dystans między Trumpem a Clinton. Teraz to już 197:187. Clinton wygrała w Oregonie, Trump - w Nebrasce.

05:00

Kolejne prognozy CNN:

04:57

Wybory w USA wpływają również na kurs dolara. Tu wykres, pokazujący co dzieje się z amerykańską walutą.

04:53

Agencja AP podaje, że stan Floryda postawił na Donalda Trumpa. Tym samym przewaga zwiększa się coraz bardziej.

04:49

Z sondażu przeprowadzonego przez CNN wynika, że na Donalda Trumpa w większości głosują biali mężczyźni powyżej 45. roku życia.

04:41

CNN: W Wirginii wygrywa Hillary Clinton. Kandydatka Demokratów ma 122 głosy elektorskie.

04:35

Po informacjach, że prezydentem USA może zostać Donald Trump spadła cena za baryłkę ropy.

04:32


Zwolennicy Hillary Clinton przyznają w rozmowie z korespondentem Interii Michałem Michalakiem, że w wyborach prezydenckich popierają tę kandydatkę, bo "poświęciła swoje życie wielkim sprawom". Szerszą relację znajdziecie TUTAJ.

04:30

CNN prognozuje, że Donald Trump zdobędzie 273 głosy elektorskie, a Hillary Clinton 264. Wystarczy 270, by wygrać te wybory. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, to 45. prezydentem USA zostanie nowojorski miliarder Donald Trump.

04:24

Raz jeszcze przypominamy - do zwycięstwa potrzebne jest 270 z 538 głosów członków kolegium elektorskiego. Na razie Trump ma ich 149.

04:14

Dziennikarze CNN twierdzą, że w sztabie Hillary Clinton wyraźnie widać zaniepokojenie. Tymczasem kolejne prognozy mówią, że Clinton wygra w Nowym Meksyku, a Trump w Missouri.

04:06

Telewizja FOX przewiduje, że Hillary Clinton wygra w stanie Wirginia.

04:04

Amerykańskie media podkreślają, że po zakończeniu głosowania i obliczeniu części głosów w kolejnych stanach wschodniego wybrzeża i środkowego zachodu USA Republikanin Donald Trump prowadzi w kilku stanach "wahających się", które zwykle decydują o wyniku wyborów prezydenckich.

04:01

CNN prognozuje, że Donald Trump zwycięży w stanie Montana i "zgarnie" 3 głosy elektorskie.

03:49

Nasz korespondent o tym, co teraz dzieje się w USA....

03:29


Kandydatka Partii Demokratycznej Tammy Duckwoth pokonała ubiegającego się o reelekcję republikańskiego senatora z Illinois - podała telewizja CNN. By przejąć kontrolę nad Senatem, Demokraci musza jeszcze zdobyć cztery mandaty w tej izbie.

Natomiast na Florydzie wyścig do Senatu wygrał walczący o reelekcję senator z Partii Republikańskiej Marco Rubio.

03:25


Jak donosi "Hollywood Reporter" Hillary Clinton śledzi wyniki wyborów razem z rodziną w prywatnym apartamencie w Nowym Jorku.

03:19

Na razie na prowadzenie wysunął się Trump. Ma 128 głosów elektorskich, a Clinton 97. Zwycięzca musi uzyskać 270 głosów.

03:13

CNN przewiduje, że Donald Trump wygra w Teksasie i w Arkansas.

03:09

Już wkrótce powinny być znane prognozy z Wisconsin, Luizjany, Minnesoty, Wyoming, Colorado, Nowego Meksyku i Arizony.

03:00


Według obliczeń mediów Hillary Clinton ma obecnie 97 głosów elektorskich a Donald Trump 84. Dotychczas  wyniki głosowania podano w 17 stanach. Clinton wygrała w 9 a Trump w 8.

02:58


02:53

Zdaniem telewizji CNN wciąż nie można jeszcze przewidzieć wyników w wahających się stanach Floryda, Północna Karolina, New Hampshire, Ohio, Pennsylwanii i Wirginii.

02:44

Przewaga Clinton jak na razie wynosi 68:66! W kilku stanach na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby ogłosić wynik.

02:34

Amerykańska telewizja NBC podaje, że Republikanie zachowają większość w Izbie Reprezentantów.

02:33

Trump zbiera kolejne stany! CNN: To Południowa Karolina i Alabama.

02:30

Swój głos oddała już Ivanka Trump, córka Donalda.

02:27

Trwa liczenie głosów m.in. w stanach Georgia, Karolina Południowa, Floryda i Wirginia, ale jeszcze za jest wcześnie, by prognozować, kto w nich wygrał.

02:26


Według amerykańskiego portalu CNN kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton zwyciężyła w ośmiu stanach, zapewniając sobie głosy 68 elektorów, a Republikanin Donald Trump - w sześciu, zdobywając 57 głosów elektorskich.

Clinton wygrała w tradycyjnie demokratycznych stanach - Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Dystrykcie Kolumbii, Rhode Island, Illinois oraz Vermont.

02:20

Z informacji medialnych wynika, że w stanie Floryda jest remis!

02:00

Zgodnie z oczekiwaniem amerykańskie media prognozują, że Donald Trump wygrał w Wirginii Zachodniej - stanie konserwatywnym. Według przewidywań wygrywa w trzech stanach republikańskich, które już zakończyły we wtorek głosowanie w trwających wyborach 45. prezydenta USA.

Trump - oprócz Wirginii Zachodniej - wygrał prawdopodobnie również w Kentucky oraz w Indianie. Natomiast Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wygrała w tradycyjnie demokratycznym stanie Vermont.

Zobacz relację z wieczoru wyborczego z krakowskiego klubu Żaczek!