Brytyjski dziennik "The Times" opublikował wywiad z Donaldem Trumpem. Amerykański prezydent elekt przyrzekł w nim Brytyjczykom zawarcie szybkiej, bilateralnej umowy handlowej z Wielką Brytanią po Brexicie.

Brytyjski dziennik "The Times" opublikował wywiad z Donaldem Trumpem. Amerykański prezydent elekt przyrzekł w nim Brytyjczykom zawarcie szybkiej, bilateralnej umowy handlowej z Wielką Brytanią po Brexicie.
Prezydent elekt Donald Trump /RICHARD ELLIS /PAP/EPA

W rozmowie przeprowadzonej wspólnie z dziennikarzem niemieckiego wydawnictwa "Bild", Donald Trump poruszył szereg kluczowych zagadnień w światowej polityce. Zaczął od Brexitu. Jego zdaniem to wspaniały pomysł, a gdy już stanie się faktem, Stany Zjednoczone błyskawicznie podpiszą korzystną umowę handlową Wielką Brytanią.

Jego poprzednik Barack Obama ostrzegł swego czasu Brytyjczyków, że wylądują na samym końcu kolejki do zawierania takich porozumień, jeśli zagłosują za opuszczeniem europejskiej wspólnoty.

Donalda Trump przepowiedział także w wywiadzie, że inne kraje także zechcą opuścić Unię Europejską. Przyczyni się do tego między innymi katastroficzna - jego zdaniem - decyzja niemieckiej kanclerz Angeli Merkel otwarcia granic dla uchodźców.

Trump zasugerował, że Unia Europejka jest w rzeczywistości narzędziem do realizacji niemieckich interesów. Uważa jednoczenie, że niemiecka kanclerz jest jednym z najważniejszych światowych polityków.

Także jego uwagi na temat NATO z pewnością odbiją się echem w europejskich stolicach. Amerykański prezydent elekt nazwał sojusz "przestarzałym’ i ponownie podkreślił, że - jego zdaniem - kraje członkowskie nie płacą na jego utrzymanie tyle ile powinny.

Wywiad dla dziennika "The Times" jest pierwszym, jaki po wyborach Donald Trump udzielił brytyjskiej prasie. Przeprowadził go Michael Gove, dziennikarz i były minister w rządzie premiera Davida Camerona - jeden z głównych architektów Brexitu. Był zarazem drugim brytyjskim politykiem, który spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku. Uprzedził go Nigel Farage, założyciel Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, główny twórca sukcesu Brexitu.


(j.)