Platforma Obywatelska chce likwidacji składek na Narodowy Fundusz Zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. O swojej propozycji partia ma poinformować podczas sobotniej konwencji w Poznaniu.

Platforma Obywatelska chce likwidacji składek na Narodowy Fundusz Zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. O swojej propozycji partia ma poinformować podczas sobotniej konwencji w Poznaniu.
W czasie poznańskiej konwencji PO premier Ewa Kopacz ma przedstawić propozycje programowe swojej partii /Grzegorz Momot /PAP

O sprawie poinformowały również "Wiadomości" TVP1, według których po docelowej likwidacji finansowanie składek miałby przejąć budżet państwa. W czasie konwencji, jak twierdzą "Wiadomości", PO ma zaproponować również ograniczenie przywilejów związkowych - m.in. finansowanie etatów związkowych z pieniędzy ze składek.

Ogólnokrajowa konwencja programowa PO odbędzie się w Poznaniu. Premier Ewa Kopacz ma na niej przedstawić propozycje m.in. zmian w podatkach, walki z bezrobociem, wsparcia dla młodych i dla przedsiębiorców.

Przewodniczący klubu PO i szef partii w Wielkopolsce Rafał Grupiński poinformował, że program, który zostanie zaprezentowany w Poznaniu, jest efektem prac zespołów programowych powołanych w czerwcu przez szefową rządu. W programie będą pozytywne niespodzianki. Mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi w następnych latach to Platforma będzie odpowiadała za Polskę - stwierdził Grupiński. Zastrzegł równocześnie, że Platforma "nie będzie rozdawała worków z pieniędzmi".

Nie tylko Platforma

Sobota będzie prawdziwym "dniem konwencji" - na ten sam termin swoje konwencje zaplanowały bowiem również PiS i PSL.

Politycy PiS mają w czasie konwencji w Warszawie poinformować o projektach ustaw, które zamierzają przedstawić szczegółowo w najbliższym czasie i zrealizować w wypadku objęcia rządów. Ponadto ogłoszone zostaną "jedynki" i "dwójki" z list wyborczych tej partii. Głównymi punktami wydarzenia - jak poinformował zastępca rzecznika partii Krzysztof Łapiński - mają być wystąpienia kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Również w Warszawa swoją konwencję zorganizuje PSL. Ma na niej przedstawić swoje propozycje programowe, m.in. podniesienia płacy minimalnej, żłobków za złotówkę i rozwoju energetyki odnawialnej. Zatwierdzone mają być też listy wyborcze.

(edbie)