Populistyczna partia stworzona przez braci Kaczyńskich pokonała w niedzielę będącą u władzy Platformę Obywatelską, która w ostatnich miesiącach stała się bohaterem wielu skandali - pisze na swej stronie internetowej francuski lewicowy dziennik "Liberation".

Populistyczna partia stworzona przez braci Kaczyńskich pokonała w niedzielę będącą u władzy Platformę Obywatelską, która w ostatnich miesiącach stała się bohaterem wielu skandali - pisze na swej stronie internetowej francuski lewicowy dziennik "Liberation".
Jarosław Kaczyński oraz wiceprezes PiS, kandydatka na premiera Beata Szydło /Paweł Supernak /PAP

W tekście pt. "Zwycięscy konserwatyści", zamieszczonym na portalu gazety w niedzielę wieczorem, przedstawiono "przepis na powrót konserwatystów do władzy": "weź odrobinę obietnic społecznych, posyp ksenofobią i dodaj kilka dobrych obyczajów katolickich".

"To zwycięstwo wyborcze w Polsce było oczekiwane od maja, gdy ich kandydat, Andrzej Duda, prawie nieznany 40-latek, wygrał wybory prezydenckie. Zwycięstwo to jest jednak dużo znaczniejsze niż przewidywano" - zauważa dziennik. Jeśli wyniki potwierdzą tendencje sondaży, "Beata Szydło, z zawodu etnografka, która wyrosła w cieniu swojego mentora Jarosława Kaczyńskiego, ma praktycznie zapewnioną solidną większość w parlamencie przez najbliższe cztery lata" - dodaje.

"W ciągu nadchodzących tygodni politolodzy będą zastanawiać się, czy w wyborach chodziło przede wszystkim o sukces Prawa i Sprawiedliwości (PiS), ugrupowania stworzonego przez braci Jarosława i Lecha Kaczyńskich, którzy we dwóch przez dwa lata dzierżyli wszystkie stery władzy (na stanowisku szefa rządu i prezydenta), czy była to głównie porażka liberalnej koalicji Platformy Obywatelskiej (z PSL)" - wskazuje gazeta.

PO ofiarą erozji władzy

"PO, będąca twarzą + polskiego cudu+, jedynej gospodarki w Europie, która nie została dotknięta kryzysem w 2008 r. i odnotowała roczny wzrost na poziomie 3,5 proc., z pewnością stała się ofiarą erozji władzy. Wiele osób było zamieszanych w różne skandale (...), które zrodziły u wyborców wrażenie, że są rządzeni przez arogancką klasę polityczną" - odnotowuje dziennik, przypominając o ostatnim skandalu na dwa dni przed wyborami, w którym chodziło o odwołanie wiceministra sprawiedliwości, zatrzymanego przez policję podczas jazdy po pijanemu.

"Liberation" zauważa, że "PO bezskutecznie próbowała grać na strachu przed powrotem PiS-u do władzy. Ale słowa ustępującej premier Ewy Kopacz, zarzucającej PiS-owi zamiar uczynienia z Polski "Rzeczpospolitej wyznaniowej", pozostały bez echa.

Jak zauważa gazeta, "po ośmiu latach PiS jest odnowiony"; "kierownictwo partii jest młodsze - Andrzej Duda ma 43 lata, a Beata Szydło 52 - i jest  bliższe realiów zwykłych ludzi". "Zapomniawszy już o tezach moralizujących życie polityczne w czasach IV RP, przewrotnych skutkach walki z korupcją i dekomunizacji, PiS przypomina dzisiaj każdą populistyczną partię europejską, nawet jeśli ma silniejsze konotacje chrześcijańskie" - pisze francuski dziennik.

I dodaję, że "najbardziej radykalni, jak założyciel partii Jarosław Kaczyński, pozostawali w cieniu". "Niektóre sprawy, jak śmierć w 2010 r. jego brata Lecha, prezydenta RP, w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, zostały odłożone na bok. Ale nie ma wątpliwości, że (wymiar sprawiedliwości) będzie ponownie wykorzystywany, gdy władzę obejmie PiS, ponieważ partia ta nie wierzy w tezę o wypadku, będąc przekonaną o rosyjskim spisku".