Część pytań do referendum ws. relokacji migrantów będzie inna niż Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało w trakcie nagrań publikowanych w minionych dniach w mediach społecznościowych. Nowe propozycje zawarto w złożonym przez premiera do marszałek Sejmu wniosku o zwołanie referendum ogólnokrajowego.

Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych od piątku do poniedziałku publikowało nagrania, podczas których przekazywało treść pytań referendalnych. Głosowanie to ma odbyć się podczas wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 15 października.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki złożył do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

Część pytań zawartych w poniedziałkowym wniosku miało jednak inną treść niż te, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Co się zmieniło w pytaniach?

Pierwsze pytanie ogłosił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na nagraniu przekazał, że będzie ono brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".

We wniosku złożonym przez rząd do Sejmu, treść pierwszego pytania zmieniono na: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".

Drugie pytanie referendalne, ogłoszone w sobotę przez europoseł Beatę Szydło, brzmiało: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".

We wniosku złożonym przez rząd pytanie to zostało zmienione na: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

Trzecie i czwarte pytania referendalne, ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, pozostały w niezmienionej treści. Zostały jednak zamienione miejscami.

Trzecie pytanie brzmi: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak z kolei wyglądać ma ostatnie pytanie, według publikacji w mediach społecznościowych. 

Zostały one zamienione miejscami. Trzecie pytanie stało się we wniosku do Sejmu czwartym, a czwarte - trzecim.