Zjednoczona Prawica rozważa powyborcze podzielenie. Osobny klub poselski miałby tworzyć PiS, a osobny Suwerenna Polska. To byłoby zaspokojeniem mocarstwowych ambicji Zbigniewa Ziobry, a dla Jarosława Kaczyńskiego - paradoksalnie - mogłoby to być wygodne. Wyłonieni w niedzielnych wyborach posłowie i senatorowie odbiorą zaświadczenia o wyborze podczas uroczystości, planowanych na koniec przyszłego tygodnia.

Podział to pomysł ekipy Zbigniewa Ziobry. Ta partia nie ma teraz żadnej potrzeby pozostawiania w zjednoczeniu z PiS-em. Chce się rozwijać, a osobny klub pozwoli promować własną markę.

Osobny klub to także szansa na własnego wicemarszałka Sejmu i kierownicze stanowiska w sejmowych komisjach. To także podbudowałoby ego Zbigniewa Ziobry, który w swoim środowisku jest na fali, bo w odróżnieniu od PiS-u nie stracił miejsc w Sejmie.

Paradoksalnie secesja Zbigniewa Ziobry mogłaby być korzystna dla Jarosława Kaczyńskiego. Po pierwsze pozbyłby się z klubu polityków, co do których ma umiarkowany szacunek. Po drugie i tak PiS pozostałby największym klubem w Sejmie, a po trzecie prawica miałaby dodatkowe stanowiska w Sejmie - choćby właśnie wicemarszałka i udział w komisjach.

Zaświadczenia o wyborze - w przyszły czwartek i piątek

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. 

Wyłonieni w niedzielnych wyborach posłowie i senatorowie odbiorą zaświadczenia o wyborze podczas uroczystości, planowanych na koniec przyszłego tygodnia. Posłowie odbiorą zaświadczenia w czwartek o 13:00, senatorowie o 12:00 w piątek.

Znaczenie uroczystości jest głównie ceremonialne, bo same zaświadczenia są raczej dokumentem pamiątkowym. Sprawowanie mandatu zaczyna się dopiero z chwilą zaprzysiężenia na pierwszych posiedzeniach Sejmu i Senatu i dopiero wtedy zaczyna się ich kadencja.

Formalnie wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą zaświadczeń o wyborze jest realizacją art. 239 Kodeksu Wyborczego, który nakłada na PKW taki obowiązek. Uroczystości wydania zaświadczeń organizowane są zwykle w reprezentacyjnej Sali Kolumnowej Sejmu. Gdyby jednak brali w niej udział zarówno posłowie, jak senatorowie, to sala nie byłaby w stanie ich pomieścić. Dlatego PKW organizuje dwie uroczystości - w czwartek dla posłów, w piątek dla senatorów.

Opracowanie: