Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości na poziomie 48,3 procent wskazuje sondaż opublikowany przez dziennik "Polska Times" na sześć dni przed wyborami parlamentarnymi. Według badania, partia Jarosława Kaczyńskiego może w tej chwili liczyć na 254 poselskie mandaty, co dałoby jej samodzielną większość w Sejmie. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało w sondażu 27,7 procent ankietowanych.

Jak wynika z badania, zrealizowanego przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, do Sejmu weszłyby cztery polityczne siły.

Poza PiS-em i Koalicją Obywatelską swoich posłów miałyby również: Lewica, na którą - według sondażu - głosować chce 12,4 procent wyborców, oraz PSL - Koalicja Polska z poparciem na poziomie 6,5 procent.

Pod progiem wyborczym znalazła się w badaniu Konfederacja Wolność i Niepodległość, którą poparło 4,2 procent ankietowanych.

Jak podaje "Polska Times", 48,3 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości przełożyłoby się na 254 mandaty w Sejmie - a co za tym idzie: samodzielną większość.

Koalicja Obywatelska może liczyć, według sondażu, na 138 mandatów, Lewica - czyli koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia i Razem - uzyskałaby w Sejmie 49 miejsc, a komitet PSL - Koalicja Polska - pod tym szyldem do wyborów idą ludowcy i politycy Kukiz’15 - zdobyłby jedynie 18 mandatów.

PiS wygrywa w czternastu województwach, a na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Lubelskiem i Świętokrzyskiem zdeklasowało konkurencję. Z kolei Koalicja Obywatelska wygrywa z partią rządzącą w dwóch województwach - pomorskim i zachodniopomorskim - donosi dziennik.

I tak, według sondażu, na Podkarpaciu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na sześć dni przed głosowaniem na poparcie 66,8 procent wyborców, zaś Koalicja Obywatelska - na głosy zaledwie 15,5 procent wyborców.

W Małopolsce poparcie dla PiS zadeklarowało 58,8 procent badanych, dla KO - 22,2 procent. W Lubelskiem - jak wynika z sondażu - 59,9 procent zagłosowałoby na PiS, 15,1 procent na KO, a w Świętokrzyskiem 56,8 procent na PiS, zaś 17,9 procent na KO.

Na przeciwnym biegunie znalazły się: Pomorze - gdzie Koalicja Obywatelska może liczyć według sondażu, na 41,4 procent głosów, zaś PiS na 38,8 procent - oraz województwo zachodniopomorskie, gdzie głosowanie na KO zadeklarowało 39,5 procent badanych, a na PiS 37,7 procent.

Jak podaje dziennik, badanie zostało zrealizowane w dniach 30 września - 4 października "na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego".

Ten sondaż jest zrobiony na porządnej, dużej próbie, do tego “na papierze" trochę w takim "oldschoolowym" stylu - zaznacza w rozmowie z "Polską Times" prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

LGBT, aborcja, kara śmierci, relacje państwo - Kościół... Zapraszamy na wyborczą debatę światopoglądową!

Na ostatniej prostej przed wyborami parlamentarnymi 2019 RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna" i Interia.pl zapraszają na debaty wyborcze "Po prostu Polska"!

W każdy poniedziałek na antenie RMF FM oraz na stronach głównych RMF 24, Interii i dziennik.pl na poglądy ścierają się przedstawiciele największych komitetów wyborczych.

Tematem dzisiejszej debaty będą kwestie światopoglądowe!

Jaki stosunek mają politycy do kwestii aborcji, zapewnienia równych praw środowiskom LGBT - np. małżeństw jednopłciowych - czy kary śmierci, jak postrzegają relacje państwo - Kościół?

Startujemy tradycyjnie tuż po 18:00.

W poprzednim tygodniu uczestnicy naszej debaty dyskutowali o gospodarce. Relację z dyskusji i zapis transmisji wideo znajdziecie TUTAJ! >>>>