"Lewica się rozpędza i rośnie we wszystkich sondażach. (…) Niestety drugi główny gracz opozycji, czyli Platforma Obywatelska, złapał ostatnio zadyszkę. Chyba przechodzą kryzys" - stwierdził w rozmowie z "Faktem" lider Wiosny i szef sztabu Lewicy Robert Biedroń. Na ostatniej prostej przed wyborami parlamentarnymi zaznaczył również: "Liczymy, że jednak uda się odebrać PiS większość".

W rozmowie z "Faktem" Biedroń mówił o sytuacji opozycji w czasie kampanii. W jego ocenie szeroka opozycyjna koalicja, w której konieczne byłoby przymknięcie oka na różnice programowe, nie miała racji bytu.

Powstały trzy bloki opozycyjne, które funkcjonują dużo sprawniej niż szeroka koalicja - zauważył.

Lewica się rozpędza i rośnie we wszystkich sondażach. Liczymy, że jednak uda się odebrać PiS większość. Niestety drugi główny gracz opozycji, czyli Platforma Obywatelska, złapał ostatnio zadyszkę. Chyba przechodzą kryzys - ocenił lider Wiosny.

Według niego, ta sytuacja trwa już od kilku tygodni.

Pierwsza sprawa to wystawienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na premiera. Zupełnie niewykorzystana szansa. Szanuję panią Kidawę-Błońską. W niektórych sprawach ma pewnie mniej liberalne poglądy niż ja, ale w innych na pewno byśmy się dogadali. Ale ludzie mają problem z uwierzeniem w nią, gdy za jej plecami stoją takie nazwiska jak Ujazdowski, Poncyljusz czy Fabisiak. To nie zadziałało - skomentował Biedroń[BE1] .

Jako kolejny problem Platformy wskazał ujawnione w ubiegłym tygodniu przez TVP Info nagrania rozmowy Sławomira Neumanna z działaczami PO z Tczewa sprzed dwóch lat.

W dość niewybrednych słowach wyraził swoje poglądy na mniejsze miejscowości i pokazał dość niski poziom kultury osobistej. Na wierzch wyszły cynizm i pogarda - ocenił lider Wiosny.

Do listy problematycznych dla Platformy kwestii dołączył również niedzielną konwencję Koalicji Obywatelskiej, której gościem był Lech Wałęsa. Jak zaznaczył Biedroń: w swoim wystąpieniu były prezydent "zbeształ" partię Grzegorza Schetyny.

To chyba jednak kryzys. Na szczęście Lewica daje radę, PSL też w miarę sobie radzi. Ale sytuacja w Platformie na pewno pomaga PiS-owi. Pewnie także Lewicy, ale ja się akurat wcale z tego nie cieszę. Żeby wygrać z PiS, potrzebujemy Lewicy, ale także silnej konserwatywnej partii jak PO - podkreślił Robert Biedroń.

"Po prostu Polska". Czas na debatę liderów!

Na ostatniej prostej kampanii przed wyborami parlamentarnymi - po serii debat tematycznych z cyklu "Po prostu Polska" organizowanych wspólnie przez RMF FM, Interię i "Dziennik Gazetę Prawną", które dotyczyły m.in. służby zdrowia, gospodarki i kwestii światopoglądowych - przyszedł czas na konfrontację liderów!

Już dzisiaj o godzinie 18:00 o politykę zdrowotną, sprawy światopoglądowe i politykę społeczną zapytamy liderów:

Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Prawa i Sprawiedliwości Jacka Sasina, Lewicy Włodzimierza Czarzastego, Koalicji Obywatelskiej Tomasza Siemoniaka i Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego.

Transmisję na żywo będziecie mogli śledzić na stronach głównych RMF24, Interii i dziennika.pl.

Bądźcie z nami!

Opracowanie: