Donald Tusk i Jarosław Kaczyński - ci dwaj politycy dostali najwięcej głosów w niedzielnych wyborach. Na premiera zagłosowało ponad 361 tysięcy wyborców. Na lidera Prawa i Sprawiedliwości - ponad 196 tysięcy osób. Wyniki Tuska i Kaczyńskiego mogą się jeszcze zmienić, ponieważ w okręgu warszawskim PKW zebrała dane z niespełna 97 procent obwodów.

Trzeci w rankingu liczby uzyskanych głosów jest Bogdan Zdrojewski (PO) z wynikiem ponad 148 tys. Również w okręgu wrocławskim, gdzie kandydował Zdrojewski nie są to pełne wyniki - policzono głosy z 99,4 proc. obwodów. Na czwartym miejscu listy - z ponad 101 tys. głosów - jest Bartosz Arłukowicz (PO), który taki wynik uzyskał w Szczecinie.

Tylko te cztery osoby w kraju przekroczyły 100 tys. głosów w wyborach do Sejmu.

Pozostali - poniżej 100 tys. głosów

Piąte miejsce według obecnych wyników uzyskał w Bydgoszczy Radosław Sikorski (PO), który ma 91 720 głosów; szóste kandydat PiS Andrzej Duda, który dostał 79 981 głosów.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Janusz Palikot (Ruch Palikota) - 74 tys. głosów, (kandydował w warszawskim okręgu z Tuskiem i Kaczyńskim); Beata Kempa (PiS) z prawie 70 tys. głosów w okręgu kieleckim (tam również policzono wyniki z 99,8 proc. obwodów); Krzysztof Kwiatkowski (PO), który w Łodzi zebrał ponad 68 tys. głosów; Grzegorz Schetyna (PO), który kandydował z okręgu legnickiego z ponad 67 tys. głosów oraz Marek Biernacki (PO) kandydujący w Gdyni z ponad 66 tys. głosów.

Ponad 60 tys. głosów uzyskali jeszcze Sławomir Nowak (PO) i Jarosław Gowin (PO). W grupie z ponad 50 tys. głosów są Dariusz Rosati (lista PO), Tomasz Tomczykiewicz (PO), Waldy Dzikowski (PO) i Ryszard Kalisz (SLD). Ponad 40 tys. głosów ma 6 innych kandydatów, a wynik 12 kolejnych jest powyżej 30 tysięcy.

Wysoki wynik wyborczy nie gwarantuje jeszcze mandatu - będzie to zależało od rozkładu głosów w danym okręgu.

Tusk liderem także pod względem liczby ważnych głosów

W swoich okręgach procentowo najwięcej ważnych głosów dostali w kolejności: Tusk (36,61 proc. z możliwością zmiany), Zdrojewski (30,17 proc. - tu również wynik może się zmienić), Arłukowicz (26,7 proc.) i Sikorski (24,95 proc.).

Piąty w tym rankingu jest obecnie Kaczyński (19,93 proc. - jego wynik również może ulec zmianie), szósty Schetyna (19,66 proc.), a dalej Kwiatkowski (19 proc.), Adam Szejnfeld (PO) (17,6 proc. - ponad 45,7 tys. głosów w okręgu pilskim), Kempa (16,2 proc.), Nowak (15,8 proc.) i Paweł Graś (15,45 proc. - prawie 37 tys. głosów w Krakowie I).