Szef SLD Grzegorz Napieralski złożył w Państwowej Komisji Wyborczej ponad 380 tys. podpisów poparcia, potrzebnych do zarejestrowania go jako kandydata lewicy na prezydenta.Komitety wyborcze mają czas do północy do czwartku na zgłoszenie komisji swoich kandydatów.

Do zgłoszenia musi być dołączone minimum 100 tysięcy wymaganych ustawowo podpisów z poparciem. Napieralski pytany, czy nie martwi go 5-procentowe poparcie w sondażach, powiedział, że "procenty są nieistotne, a ważne jest jaki będzie wynik 20 czerwca".

181 tys. podpisów poparcia złożył też w PKW szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek . "Pod zgłoszeniem mojej kandydatury w wyborach na urząd prezydenta RP podpisało się ponad 200 tys. ludzi. W tej chwili zgłaszamy 181 tys. podpisów, pozostałe są w drodze" - powiedział Jurek.

Wałęsa, Bartoszewski, Mazowiecki poprą Komorowskiego

Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski wejdą w skład komitetu honorowego kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego- poinformował szef jego sztabu wyborczego Sławomir Nowak.

Cały komitet honorowy ma zostać przedstawiony w drugiej połowie maja. Z kolei szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Komorowski nie weźmie udziału w debatach przed I turą wyborów prezydenckich. Nie wykluczył za to debaty przed II turą. Sztab Komorowskiego ma złożyć podpisy poparcia w czwartek rano. Tego samego dnia sztab Jarosława Kaczyńskiego ma zgłosić w PKW jego kandydaturę w wyborach prezydenckich razem z wymaganymi podpisami. Bronisław Komorowski poinformował również, w wyborach może liczyć na poparcie Partii Demokratycznej i Tomasza Nałęcza, który zrezygnował ze startu w wyborach.

PKW zarejestrowała również wszystkie 12 komitetów wyborczych w wyborach uzupełniających do Senatu. Wybory zostały zarządzone po tym jak w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła trójka senatorów: Krystyna Bochenek (PO), Stanisław Zająca (PiS) oraz Janina Fetlińskiej (PiS). Głosowania odbędą się w trzech okręgach: katowickim, płocko-ciechanowskim i krośnieńskim.

W sprawie kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu porozumiały się PO i PiS. Porozumienie przewiduje, że PO nie wystawi kandydatów w dwóch okręgach - krośnieńskim o raz płocko-ciechanowski, z których pochodzili zmarli senatorowie PiS; tak samo postąpi PiS w okręgu katowickim, z którego pochodziła senator PO.

Komitety mają czas do 11 maja na zgłaszanie swoich kandydatów do PKW. Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 20 czerwca.