Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni we wschodniej części kraju. Na swoim Twitterze przekazał, że w niedzielę odbył kolejną rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła napiętej sytuacji wokół Ukrainy.

Zełenski rozmawiał z Macronem o narastającej agresji między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami przy wschodniej granicy swojego kraju. Ukraina, jak zaznaczył we wpisie na Twitterze, popiera rozmowy pokojowe w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TCG), której jest częścią wraz z Rosją oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).


"Opowiadamy się za zintensyfikowaniem postępu procesu pokojowego. Popieramy natychmiastowe zwołanie TCG (...)" - podkreślił.

Putin: Prowokacje ukraińskich sił prowadzą do eskalacji w Donbasie.

Emmanuel Macron rozmawiał w niedzielę przez telefon również z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu ukraińskiego. 

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron w przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej zgodzili się, że trzeba zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla eskalacji kryzysu na wschodzie Ukrainy, podała Agencja Reutera za oświadczeniem wydanym przez Kreml.

Obaj prezydenci uzgodnili też, że spróbują zorganizować w najbliższych godzinach spotkanie grupy roboczej w celu osiągnięcia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

W czasie rozmowy Putin powiedział Macronowi, że to prowokacje ukraińskich sił bezpieczeństwa są powodem eskalacji sytuacji w Donbasie.