"Kontrofensywa Zełenskiego przyniosła Ukrainie efekt przeciwny do zamierzonego" - napisała na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Rosji Maria Zacharowa. Innego zdania są eksperci, którzy od pewnego czasu regularnie informują o ukraińskich sukcesach. Zacharowa nazwała także Wołodymyra Zełenskiego "krwawym, kijowskim żartownisiem z amerykańskiego pokładu".

Media oraz eksperci od pewnego czasu regularnie informują o sukcesach ukraińskiej kontrofensywy. Ukraińcy odbili miejscowość Biłohoriwka w obwodzie ługańskim i przygotowują się do wyzwolenia całego obwodu, który do tej pory był w pełni okupowany przez siły rosyjskie.

Ofensywa Ukraińców w obwodzie ługańskim nastąpiła po tym, jak siły rosyjskie zostały wypędzone z obwodu charkowskiego po błyskawicznej kontrofensywie Kijowa na początku września.

Zacharowa uderza w Zełenskiego

Wiadomości dotyczące ukraińskiej kontrofensywy skomentowała Maria Zacharowa. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zamieściła wpis, który wpisuje się w rosyjską propagandę. "Kontrofensywa Zełenskiego przyniosła Ukrainie efekt przeciwny do zamierzonego" - napisała.

Zacharowa nazwała ukraińskiego prezydenta "krwawym kijowskim żartownisiem z amerykańskiego pokładu". "Zniszczył zarówno kraj, jak i powierzonych mu ludzi" - dodała we wpisie na Telegramie.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie poinformował, że udana ukraińska kontrofensywa doprowadziła do dalszego pogorszenia morale i nastrojów w rosyjskich oddziałach, które przed 24 lutego uważane były za elitę w armii rosyjskiej.

"Przechwycona korespondencja (raporty żołnierzy o zwolnienia w związku ze złym stanem psychicznym) wskazuje na wszechobecne problemy z morale w jednostkach elitarnych i na degradację rosyjskich zdolności konwencjonalnych wobec NATO" - ocenia ISW.