Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą. Co ważne, najnowsza pomoc ma po raz pierwszy objąć broń dalekiego zasięgu.

Cytowani przez agencję Reutera urzędnicy twierdzą, że nowy pakiet pomocy wojskowej ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Ma on objąć również sprzęt dla systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i ręczne przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.

Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu o wartości 1,725 mld dolarów będzie pochodzić z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który pozwala administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwać broń od producentów, a nie z istniejących zapasów broni.

Fundusze z programu USAI zostałyby przeznaczone na zakup nowej broni - amunicji GLSDB. To "zwykłe" bomby lotnicze, które nie są jednak przenoszone przez samolot, ale wynoszone przez silnik rakietowy od pocisku "ziemia-ziemia". Ich zasięg wynosi nawet 150 kilometrów. Co ciekawe, pocisk jest w stanie trafić w cel w promieniu jednego metra. Stany Zjednoczone odrzuciły jednocześnie prośby Kijowa o przekazanie systemów ATACMS, które są w stanie dosięgnąć celów odległych o prawie 300 km.

Jeśli Ukraińcy otrzymają amunicję GLSDB, będą mogli razić wartościowe cele wojskowe, które do tej pory były poza jej zasięgiem. Mowa w tym o liniach dostaw w głąb okupowanych terenów.

Agencja Reutera o możliwości przekazania Ukrainie amunicji GLSDB informowała już w listopadzie ubiegłego roku. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

400 mln dolarów na pojazdy MRAP i pociski GMLRS

Oprócz funduszy z programu USAI, pozostała pomoc o wartości ponad 400 milionów dolarów ma pochodzić z programu Presidential Drawdown Authority (PDA), który pozwala Pentagonowi w sytuacji awaryjnej dostarczyć sprzęt z amerykańskich zapasów broni.

Źródła agencji Reutera twierdzą, że wspomniana pomoc obejmie wojskowe pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (MRAP), pociski kierowane GMLRS i inną amunicję.