Według doniesień medialnych "rosyjskie siły przedarły się przez ukraińską obronę we wschodnim Bachmucie i zdobyły około 20 budynków mieszkalnych i biurowych". Walcząca dotąd w Bachmucie samodzielna taktyczna grupa rozpoznania powietrznego poinformowała, że otrzymała rozkaz, by wycofać się z miasta. Miasto odwiedził dowódca sił lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski. "Zarówno w samym mieście, jak też dookoła niego, trwają zacięte walki" - czytamy na profilu ukraińskich sił lądowych. W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło dwóch ukraińskich cywilów w obwodzie donieckim, a także po jednej osobie z obwodów charkowskiego i chersońskiego. W USA o pomocy dla Ukrainy dyskutowali Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak zapewnili, Niemcy i USA działają w sprawie Ukrainy ramię w ramię, wzmacniając NATO.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:39

Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewysłowione cierpienia. Prawie rok temu świat zobaczył horror Buczy. Ja sama byłam tam i byłam świadkiem okrucieństw popełnionych prze siły rosyjskie. Jest coraz więcej dowodów na ataki przeciw cywilom i ataki na energetyczną i inną infrastrukturę, tortury, okrutne traktowanie, przestępstwa seksualne, doraźne egzekucje, o których wiadomo, że są popełniane przez siły rosyjskie. Nawet dzieci nie są oszczędzane - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas odbywającej się we Lwowie konferencji pod hasłem "Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości". Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te straszliwe zbrodnie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by postawić sprawców tych zbrodnie przed sądem - podkreśliła.

21:58

Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wypchnąć wojska Rosji z kraju; wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko o obronie przeciwlotniczej, ale nawet o myśliwcach - oświadczyła szefowa rządu Finlandii Sanna Marin podczas spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Helsinkach.

Według premier Marin, najważniejsze jest, aby między krajami była "szeroka współpraca". Żaden z nas w pojedynkę nie jest w stanie pomóc Ukrainie, potrzebujemy siebie nawzajem - podkreśliła 

20:52

Świat potrzebuje rzeczywistego ucieleśnienia praworządności, by ochronić ludzkość przed wszystkimi źródłami agresji - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji "Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości" we Lwowie.

Zełenski opowiedział się za przyjęciem przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych projektu ukraińskiej rezolucji, która "przyczyni się do utworzenia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciw Ukrainie".

20:42

"Działania bojowe z udziałem ciężkiego sprzętu wczesną wiosną i jesienią są najtrudniejsze" - mówił w najnowszym odcinku naszego internetowego programu Rzut na mapę, gen. Mieczysław Cieniuch. 

Zachęcamy do zobaczenia rozmowy!

20:31

Minister spraw zagranicznych zaprzeczył w piątek informacjom, jakoby Serbia dostarczała Ukrainie broń. "Mogę tak powiedzieć, ponieważ to moje ministerstwo wydaje licencje na eksport broni" - powiedział Ivica Dacic.

20:20

Przyjazd prokuratorów generalnych do Ukrainy jest bardzo ważnym sygnałem dla ukraińskiego społeczeństwa, które pragnie sprawiedliwości - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski po piątkowym spotkaniu z prokuratorami generalnymi państw-partnerów we Lwowie.

Nasz kraj jest obecnie niestety wielkim polem bitwy. Powinniśmy wygrywać na różnych kierunkach. Najważniejszy to rzeczywiste pole walki, gdzie walczą nasi żołnierze, nasza armia - zaznaczył Zełenski, podkreślając, że istotne są również kierunki dyplomatyczny i prawny, w tym ustanowienie sprawiedliwej odpowiedzialności rosyjskich okupantów za ich zbrodnie i zniszczone życie ludzkie.

Oczywiście mechanizm odszkodowania jest ważny. Ale prawdziwa sprawiedliwość ma miejsce wtedy, gdy wszyscy winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wobec prawa. To bardzo istotne - powiedział.

20:07

Więcej o wsparciu USA dla Ukrainy piszemy tutaj:

19:57

USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 400 mln dolarów, w tym m.in. amunicję do HIMARS-ów, czy wozów bojowych piechoty Bradley - poinformował w piątek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

19:30

"Rejon nikopolski znów pod ostrzałem wroga. W ciągu dnia doszło do siedmiu ataków nieprzyjaciela: rosyjscy okupanci ostrzelali z ciężkiej artylerii gminy mirowską i marganiecką wystrzeliwując około 100 pocisków. Na szczęście nie było ofiar" - przekazał na Telegramie szef rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk.

19:10

Waszyngton nałożył sankcje na trzech Rosjan za łamanie praw człowieka i prześladowanie rosyjskiego opozycjonisty, pisarza i historyka Władimira Kara-Murzy, który od kwietnia 2022 roku przebywa w areszcie - poinformował w piątek amerykański resort finansów.

19:02

Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował filmik, na którym mówi o okrążeniu Bachmutu. Jak się okazało, wideo powstało poza miastem.

Więcej na ten temat piszemy w artykule:

18:53

W obwodzie donieckim ukraińska straż graniczna odparła atak Rosjan na jedną z miejscowości. "11 najeźdźców zginęło, 15 jest rannych" - podaje Ukrinform.

18:34

Ataki dronów na samoloty zmuszają Rosję do odsuwania maszyn na dalszą odległość od linii frontu na Ukrainie, co wpłynie na działania militarne na ziemi - ocenił w czwartek redaktor naczelny ukraińskiego portalu Defense Express Ołeh Katkow w telewizji Espreso.

18:15

"Wróg nie ustępuje w wysiłkach, by otoczyć Bachmut" - pisze w najnowszym podsumowaniu sytuacji na froncie Generalne Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojsko przekazało, że ukraińskie lotnictwo wykonało w ciągu dnia pięć nalotów na pozycje Rosjan, zestrzeliło wrogiego Su-34 i drona typu ZALA.

18:00

Prawie 10 tysięcy rosyjskich żołnierzy zgłosiło wolę poddania się Ukraińcom. Tylu Rosjan zarejestrowało się na ukraińskim portalu "Choczu Żyty", czyli "chcę żyć".

Centrum przyjmowania wniosków od rosyjskich wojskowych, które zawiaduje portalem działa od września.

17:47

Rekordową liczbę rosyjskich ostrzałów zanotowano w czwartek w obwodzie sumskim - poinformowały w piątek władze obwodowe, nie wykluczając, że ma to związek z sytuacją w sąsiednim obwodzie briańskim Rosji.

"Niestety ostrzały nasiliły się w ciągu trzech tygodni. Można powiedzieć, że wczoraj (tj. 2 marca) padł smutny rekord: 27 ostrzałów, ponad 170 pocisków z różnej broni - czołgów, moździerzy, artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" - oświadczył p.o. szefa władz obwodu sumskiego Taras Sawczenko.

17:25

Rosja robi w Serbii to samo, co przed laty robiła na Ukrainie: chce uzyskać nad nią kontrolę - powiedział w piątek podczas konferencji "Serbia pod braterską agresją" ambasador Ukrainy w Belgradzie Wołodymyr Tolkacz.

Tolkacz przypomniał, że Kreml swoją agresywną politykę przeciwko Ukrainie rozpoczął wiele lat temu, kiedy współpracował ze skorumpowanymi politykami, wspierał ekstremistyczne organizacje, szerzył narrację o wspólnej historii, próbował kontrolować związki wyznaniowe i manipulował nostalgią wobec ZSRR części ukraińskiego społeczeństwa.

16:49

Siły ukraińskie wykorzystują w walce z przeciwnikiem rakiety o większym zasięgu niż HIMARS - oświadczył przedstawiciel ukraińskiego przemysłu obronnego Iwan Wynnyk w piśmie War Zone.

Wynnyk, który jest wiceszefem Państwowego Stowarzyszenia Kompleksu Obronno-Przemysłowego Ukrainy, oświadczył, że chodzi o zaprojektowane i wyprodukowane w Ukrainie rakiety Wilcha-M, które mogą uderzać w obiekty odległe o 110 km.

16:35

Rosja na razie nie jest w stanie produkować samolotów wczesnego ostrzegania A-50 - oświadczył w piątek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow w ukraińskiej telewizji. W poprzedni weekend informowano o uszkodzeniu takiej maszyny w bazie wojskowej na Białorusi.

Jusow powiedział, że w sumie wyprodukowano około 10 różnych wersji samolotu.

15:56

Odwiedziliśmy naszych obrońców, którzy, przede wszystkim, walczyli z Rosjanami w Bachmucie we wschodniej Ukrainie - poinformował w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który udał się do szpitala w rejonie lwowskim.

"Podziękowałem żołnierzom za ich służbę i heroiczną obronę naszej Ojczyzny" - napisał Zełenski.

15:28

Niektóre państwa, w tym członkowie Unii Europejskiej, nie są gotowe działać zdecydowanie w kwestii sankcji wobec Rosji i poszukują rozwiązań kompromisowych; w tej sprawie nie może być jednak żadnych kompromisów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we Lwowie z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

14:58

Pułk rosyjskich rezerwistów z obwodu irkuckiego na Syberii, którzy w apelu do Władimira Putina skarżyli się na dowództwo, a następnie zostali wysłani do szturmu ukraińskich umocnień Awdijiwki w Donbasie, został niemal doszczętnie rozbity - powiadomiło w piątek Radio Swoboda.

Dzwonił do mnie mąż. Leży w szpitalu raniony odłamkami. Mówił, że z pułku nie pozostało (dosłownie) nic. Na razie wiadomo o tylko dwóch rannych. Pozostali albo zginęli, albo w ciężkim stanie zostali porzuceni na froncie. Mężowi dadzą zaledwie tydzień (na wyleczenie), a potem znowu wyślą go na pierwszą linię! - relacjonowała żona jednego z rezerwistów w rozmowie z Radiem Swoboda.

14:36

Jestem optymistą, widzę sytuację na polu walki, widzę rozwój wsparcia i naprawdę widzę, że jest szansa na zakończenie tej wojny w tym roku naszym zwycięstwem - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Bild" minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Minister kategorycznie odrzuca negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Mój prezydent jasno powiedział, że nie będziemy negocjować z obecnym przywódcą Kremla. Ukraina jest gotowa do negocjacji w sprawie reparacji, międzynarodowego trybunału i odpowiedzialności za zbrodnie wojenne Kremla, tzw. Norymbergi 2 - powiedział Ołeksij Reznikow.

14:11

Przemawiać na Radzie Bezpieczeństwa w Rosji zaczął Władimir Putin. Prezydent Rosji przekazał, że potrzebna jest dyskusja nad dodatkowymi "środkami antyterrorystycznymi". Dodał, że w obwodzie briańskim doszło do ataku terrorystycznego. Obiecał "zmiażdżyć sabotażystów", którzy strzelali do cywilów.

Ukraina twierdzi, że to wydarzyło się w obwodzie briańskim to rosyjska prowokacja.

14:03

Ukrainie udaje się wygenerować tyle energii, ile potrzebuje pomimo rosyjskich nalotów - przekazał premier Ukrainy Denis Szmyhal.

Szmyhal dodał, że w rządzie nie są planowane zmiany, a reformy będą kontynuowane.

13:58

Trzeci raz od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę odwiedził prezydent Łotwy Egils Levits. Prezydent Ukrainy nazwał wizytę symboliczną i podziękował za wsparcie jakiego Łotwa udziela Ukrainie.

13:46

W ciągu roku pełnoskalowej inwazji z ukraińskiego rynku zniknęły 3 miliony miejsc pracy - poinformował premier Ukrainy Denis Szmyhal. Aby zapobiegać kryzysowi na rynku pracy, ukraiński rząd planuje wprowadzenie programu dotacji dla osób zakładających swoje biznesy.

13:28

Żaden katolicki ksiądz nie pozostał na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosjan - pisze o tym włoski dziennik "Avvenire" w relacji z Zaporoża. Przedstawia historię 34-letniego księdza Ołeksandra Bohomaza, który został zmuszony do opuszczenia miasta Melitopol, zajętego przez wojska rosyjskie. Teraz żyje jako uchodźca.

13:21

Uszkodzona część gazociągu Nord Stream ma zostać uszczelniona, ale nie ma w tej chwili planów jej całkowitej naprawy - podaje Reuters.

12:51

"Rosja w katastrofie", "tracimy wszystko" - te hasła były coraz częściej googlowane przez Rosjan w 2022 roku.

12:44

W Krasnodarze w Rosji na terenie szkoły lotniczej wybuchł pożar - poinformowały lokalne media. Mieszkańcy twierdzą, że słyszeli wybuchy. Służba prasowa Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych potwierdziła wybuch pożaru.

12:39

21-letni rosyjski poborowy Andriej Aleksiejew został skazany na 7 lat więzienia za podpalenie wojskowego biura poborowego we Władywostoku.

12:24

Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie stworzyli sieć co najmniej 20 katowni. Najwięcej z nich funkcjonowało w Chersoniu. Był to element okrutnej strategii Rosjan, którzy planowali w ten sposób złamać i zniszczyć Ukraińców.

12:16

Wybuchy w obiektach infrastruktury krytycznej, ataki z użyciem niezidentyfikowanych dronów, starcia gangów, partyzanci napadający na różne miejscowości - wszystkie te zdarzenia w Rosji świadczą o utracie kontroli przez władze w Moskwie, ale my nie mamy z tym nic wspólnego - oznajmił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

To, co dzieje się obecnie w sąsiednim kraju, jest jednak konsekwencją wojny Kremla z Ukrainą - podkreślił polityk na Twitterze.

11:38

Rosyjski pilot bombowca, który w marcu ubiegłego roku bombardował cele cywilne w Charkowie, a potem został zestrzelony i pojmany, usłyszał wyrok 12 lat więzienia - powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Wojskowy, którego personaliów nie ujawniono, został uznany za winnego złamania praw i zwyczajów wojny. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w marcu 2022 roku pilot za sterami bombowca taktycznego Su-34 zrzucił osiem bomb na wieżę telewizyjną w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy - powiadomiono.

Wojskowy ma również zapłacić 1,1 mln hrywien (ok. 31,5 tys. USD) zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych.

11:21

Szef Donieckiej Republiki Ludowej opublikował informacje o konsekwencjach rosyjskich nalotów w regionie. "W nocy i rano Rosjanie nadal uderzali w obiekty cywilne na całej linii frontu" - przekazał Pawło Kyrylenko.

11:10

Członek Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego potwierdził, że formacja ta rzeczywiście dokonała akcji dywersyjnej na niewielką skalę w obwodzie briańskim - podał niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

"Właśnie stamtąd przyjechałem. Na tej misji było nas 45 osób. Weszliśmy, filmowaliśmy akcję i zrobiliśmy zasadzkę na dwa BMP (bojowe wozy piechoty - red.). Nie widziałem żadnych rannych dzieci. Ale był jeden ranny pogranicznik" - powiedział w rozmowie z reporterem portalu Ważnyje Istorii członek Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego pod warunkiem zachowania anonimowości.

10:31

Wuhłedar na początku września i końcem stycznia.

10:10

Sytuacja obrońców Bachmutu staje się krytyczna. Siły rosyjskie przesunęły się z zajętych miejscowości Berchiwka i Jahidne w kierunku Chromowego, przez które przebiega droga do miasteczka Czasiw Jar. W ten sposób ostatnia kontrolowana dotychczas przez ukraińskie wojska trasa dojazdowa do Bachmutu staje się niedostępna. Na południe od miasta trwają walki w okolicach Iwaniwskego.

W tej chwili do pełnego okrążenia Bachmutu brakuje zaledwie 5,5 km, ale można już mówić o okrążeniu operacyjnym. Oznacza to, że Ukraińcy mogą jeszcze przemieszczać się w pięciokilometrowym pasie na zachód od miasta, lecz przeciwnik posiada już kontrolę ogniową nad ostatnią trasą wiodącą do Bachmutu - powiadomił niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT).

10:08

Walcząca dotąd w Bachmucie samodzielna taktyczna grupa rozpoznania powietrznego poinformowała, że otrzymała rozkaz, by wycofać się z miasta po 110 dniach walk z rosyjskimi wojskami - podała ukraińska agencja UNIAN, a także m.in. portale TSN i focus.ua.

"Ukraińskie jednostki wciąż bronią Bachmutu! Po 110 dniach (walk) w Bachmucie ‘Ptaki Madziara’ otrzymały nowe zadania (do wypełnienia). Nie komentuje się rozkazów (dowództwa)" - napisał oficer na Telegramie.

Doniesienia o odwrocie pierwszych ukraińskich formacji nie zostały jak dotąd potwierdzone przez władze cywilne i wojskowe w Kijowie.

09:56

Otrzymaliśmy wniosek ze strony naszych niemieckich partnerów o zezwolenie niemieckiej spółce przemysłu obronnego Rheinmetall, producentowi czołgów Leopard 2, na odkupienie części Leopardów będących w posiadaniu szwajcarskiej armii - poinformowało ministerstwo obrony Szwajcarii.

W przekazanej przez Niemców prośbie poinformowano, że czołgi nie zostaną wysłane na Ukrainę, ale zostaną wykorzystane do wypełnienia luk w zasobach niemieckiej armii powstałych po przekazaniu Kijowowi Leopardów - powiedział agencji Reutera przedstawiciel szwajcarskiego ministerstwa.

09:43

Władze Rosji mogą wykorzystać tzw. sprawę dywersantów w obwodzie briańskim do zaostrzenia wygodnych dla siebie środków bezpieczeństwa, unikając bardziej ryzykownych działań, jak np. ogłoszenie wojny z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analizując doniesienia o “dywersantach", ISW zaznacza, że strona ukraińska zaprzeczyła rosyjskim informacjom. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, określił sytuację jako "klasyczną, celową prowokację" ze strony Rosji. Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow ocenił, że to "przejaw procesów transformacyjnych" i konfliktów wewnętrznych w samej Rosji.

09:29

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło dwóch ukraińskich cywilów w obwodzie donieckim, a także po jednej osobie z obwodów charkowskiego i chersońskiego - powiadomiły regionalne władze i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.

09:21

Rosyjskie wojska na Ukrainie nie używają niektórych zaawansowanych technologicznie broni pokazywanych na targach zbrojeniowych, bo przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wytwarzać ich na dużą skalę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że mimo wojny na Ukrainie rosyjskie firmy zbrojeniowe nadal prezentują produkty na dużych międzynarodowych targach zbrojeniowych, np. na jednym z ostatnich takich wydarzeń pokazano system aktywnej ochrony Arena-E.

08:46

Rosji nie można pozwolić na bezkarne prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefami MSZ Australii, Japonii i Indii w ramach czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Delhi.

Grupa Quad podkreśliła we wspólnym oświadczeniu potrzebę osiągnięcia "wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" na Ukrainie w zgodzie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Potępiła użycie broni jądrowej i groźby nuklearne jako niedopuszczalne.

"Jeśli pozwolimy Rosji bezkarnie robić to, co robi na Ukrainie, będzie to sygnał dla potencjalnych agresorów we wszystkich miejscach, że też mogą uniknąć kary" - powiedział Blinken, cytowany przez agencję Reutera.

08:31

08:22

Tylko ostatniej doby Rosja straciła 765 żołnierzy, 8 czołgów, 15 wozów bojowych i 4 systemy artyleryjskie.

08:06

Ratownicy wydobyli ciała 2 kolejnych osób spod gruzów w Zaporożu.

07:45

Sprawa "dywersantów w obwodzie briańskim" wygląda na fake news - pisze niezależny kanał Możem Objasnit. Analizując rozpowszechnione przez media rosyjskie doniesienia o rzekomym ataku, projekt wskazuje na szereg niedorzeczności, niespójności i na brak dowodów wizualnych.

O rzekomym ataku "ukraińskich dywersantów" we wsiach w graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim poinformowały w czwartek lokalne władze, a potem szereg najróżniejszych źródeł. Przekazy były przy tym wzajemnie sprzeczne - informowano o ataku na szkolny autobus, samochód prywatny, wzięciu zakładników itd. W końcu po kilku godzinach agencja TASS zamknęła temat, informując, że "dywersanci nie wykazują już aktywności". Strona ukraińska nazwała całe zdarzenie "celową prowokacją" Rosji.

07:33

Przerażające odkrycie w Chersoniu: około 20 sal tortur, w których Rosjanie torturowali mieszkańców.

07:07

Mieszkańcy informują o eksplozjach w Krematorsku w obwodzie donieckim.

06:52

Do końca 2023 r. ma powstać linia kolejowa według europejskiego rozstawu szyn, pozwalająca bezpośrednio dojechać z Warszawy do Lwowa. Potem następne odcinki: także w kierunku na Kijów - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę, że gdyby nie różnica w rozstawie torów, transport kolejowy z Polski czy Rumunii do Ukrainy mógłby odbywać się znacznie szybciej, bez konieczności przesiadek pasażerów i przeładunków towarów w granicznych "suchych portach". Tory o rozstawie 1520 mm, czyli standard ustanowiony jeszcze w czasach carskiego imperium dla obrony przed inwazją kolejową z Zachodu, stały się utrapieniem dla dzisiejszej Ukrainy. Blokada portów na Morzu Czarnym powoduje, że kraj ten musi eksportować swoje towary, w tym zboża, innymi drogami.

05:55

Aktualna sytuacja na froncie.

05:46

Eksplozja w mieście Kołomna 100 km od Moskwy.

05:28

Kobieta opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym znajduje się od kilku godzin pod gruzami ostrzelanego budynku w Zaporożu.

05:15

Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie danych wywiadowczych o celach w Rosji - oświadczył rzecznik Pentagonu określając oskarżenia Rosji w tej sprawie jako "nonsensowne".

Jak przypomina Reuters prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w ub. tygodniu Zachód o pomaganie Ukrainie w atakach na cele strategiczne w Rosji i oświadczył, że w tej sytuacji Moskwa zawiesza swój udział w nowym układzie o ograniczeniu zbrojeń START.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powtórzył w czwartek te oskarżenia dodając, że bez pomocy USA "Ukraina nie byłaby w stanie atakować przy pomocy dronów celów w Rosji".

05:09

Agresja Rosji na Ukrainę będzie w centrum uwagi podczas rozmów prezydenta Joe Bidena z konclerzem Niemiec Olafem Scholzem - oświadczył wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu. USA mają też ogłosić w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Rozmowy mają dotyczyć głównie "koordynacji polityki wobec Ukrainy" powiedział urzędnik dodając, że obaj przywódcy mogą także omówić kwestię zagrożenia wynikającego z ewentualnych dostaw broni do Rosji przez Chiny.

04:56

W mieście Kołomna odległym o ok. 100 km od Moskwy nastąpił w czwartek wieczorem silny wybuch - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti oraz rosyjskie serwisy społecznościowe.

Mieszkańcy miasta cytowani przez lokalne źródła mówili, że przed eksplozją słyszeli głośny świst. Wybuch miał nastąpić na przedmieściach miasta.

W serwisach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo ukazujące moment eksplozji.